Home / SVET / Kolumbijskí rebeli v minulosti naverbovali viac ako 18-tisíc detí, odhad prokurátora bol nižší

Kolumbijskí rebeli v minulosti naverbovali viac ako 18-tisíc detí, odhad prokurátora bol nižší

11.8.2021 (Webnoviny.sk) – Kolumbijský tribunál pre vyšetrovanie vojnových zločinov uviedol, že najväčšia partizánska skupina v krajine v rokoch 1996 – 2016 naverbovala do svojich radov najmenej 18 600 detí.

Uvedený odhad pochádza z 31 databáz, ktoré zostavili vládni vyšetrovatelia, skupiny pre ľudské práva a príbuzní detí prijatých do partizánskej skupiny. Najnovšie číslo prekonalo odhad kolumbijského generálneho prokurátora z roku 2016, ktorý uviedol, že Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) najali 11 500 detí.

FARC podpísali v roku 2016 s vládou prezidenta Juana Manuela Santosa mierovú dohodu. Tá ukončila v juhoamerickej krajine vyše 50-ročný konflikt, ktorý si vyžiadal viac než 250-tisíc mŕtvych a 60-tisíc nezvestných. Povstalci na základe dohody zložili zbrane a svoje požiadavky chcú naďalej presadzovať na politickom poli.

Viac k témam: deti, povstalci, rebeli
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolumbijskí rebeli v minulosti naverbovali viac ako 18-tisíc detí, odhad prokurátora bol nižší © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Cenu Václava Havla za ľudské práva získala uväznená Bieloruska Maryja Kalesnikavová, ocenenie prevzala jej sestra

Cenu, ktorá vyzdvihuje mimoriadny počin v oblasti ochrany ľudských práv v Európe i mimo nej, udelili počas jesenného plenárneho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *