Home / SVET / Španielsko a Portugalsko sa pripravujú na najnovšiu vlnu horúčav, premiér Costa varuje pred požiarmi

Španielsko a Portugalsko sa pripravujú na najnovšiu vlnu horúčav, premiér Costa varuje pred požiarmi

11.8.2021 (Webnoviny.sk) – Španielsko a Portugalsko v najbližších dňoch zasiahne vlna horúčav s teplotami nad 40 stupňov Celzia, keďže na Pyrenejský polostrov sa presúva množstvo horúceho a suchého vzduchu z Afriky.

Portugalský premiér António Costa v stredu upozornil, že horúce počasie zvyšuje hrozbu požiarov, ktoré v roku 2017 zabili v krajine viac ako 100 ľudí. Podľa španielskej meteorologickej služby môžu do pondelka teploty v niektorých oblastiach prekročiť 44 stupňov Celzia.

Nedávna vlna horúčav v Stredomorí, ktorú spôsobil horúci vzduch z Afriky, prispela k rozsiahlym požiarom v Turecku, Grécku, Alžírsku a ďalších oblastiach v regióne.

V Španielsku a Portugalsku nie sú v letných mesiacoch takéto teploty ničím neobvyklým. Napriek tomu klimatológovia tvrdia, že niet pochýb o tom, že zmena klímy spôsobená spaľovaním uhlia, ropy a zemného plynu spôsobuje extrémy počasia, ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, záplavy či búrky.

Viac k témam: horúčavy, počasie, varovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Španielsko a Portugalsko sa pripravujú na najnovšiu vlnu horúčav, premiér Costa varuje pred požiarmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto)

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, má slúžiť na prepojenie štruktúr NATO s civilným sektorom a akademickou sférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *