Home / SVET / Taliban po bojoch s vládou ovládol kľúčové mesto Kundúz na severovýchode Afganistanu

Taliban po bojoch s vládou ovládol kľúčové mesto Kundúz na severovýchode Afganistanu

8.8.2021 (Webnoviny.sk) – Hnutie Taliban po intenzívnych bojoch s vládnymi silami v nedeľu ovládlo kľúčové mesto Kundúz na severovýchode Afganistanu. Portál bbc.com citoval miestneho predstaviteľa, podľa ktorého s výnimkou letiska padlo do rúk militantov celé mesto.

V Kundúze vládne chaos, horia budovy a obchody. V jeho centre svedkovia videli vztýčenú vlajku Talibanu. Kundúz je tretie regionálne hlavné mesto, ktoré hnutie ovládlo od piatku.

Násilie v Afganistane sa vystupňovalo po tom, čo sa americké a ďalšie medzinárodné sily začali po 20 rokoch sťahovať z krajiny. Militanti rýchlo napredujú. Po ovládnutí rozsiahlych oblastí na vidieku sa zameriavajú na kľúčové mestá.

Dobytie Kundúzu je pre Taliban najvýznamnejším územným ziskom od začiatku májovej ofenzívy. Jedno z najväčších afganských miest sa považuje sa vstupnú bránu do severných provincií. Kundúz spájajú diaľnice s ďalšími veľkými mestami vrátane metropoly Kábul.

Má tiež spoločnú hranicu s Tadžikistanom. Tá slúži na pašovanie afganského ópia a heroínu do strednej Ázie, odkiaľ sa potom dostáva do Európy, informuje bbc.com.

Viac k témam: boj, drogy, násilie, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliban po bojoch s vládou ovládol kľúčové mesto Kundúz na severovýchode Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nezávislosť poľského súdnictva je ohrozená, najviac ju oslabili posledné reformy

Vyplýva to zo správy skupiny GRECO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *