Home / SLOVENSKO / Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú pre potlačenie ochorenia kľúčové

Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú pre potlačenie ochorenia kľúčové

26.7.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia, ktorá je najväčším vývozcom ošípaných a výrobkov z bravčového mäsa na svete, bojuje s ochorením afrického moru ošípaných (AMO). Od roku 2014 evidujú ohniská nákazy v 13 európskych krajinách, vrátane Slovenska. Proti vírusovému ochoreniu, ktoré postihuje ošípané a diviaky, no pre človeka je neškodné, v súčasnosti neexistuje vakcína ani lieky a potlačenie choroby môže trvať niekoľko rokov. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto zintenzívňuje svoje úsilie o zvyšovanie povedomia o tomto ochorení v Európe a v 18 európskych krajinách spúšťa kampaň Zastavme africký mor ošípaných. Hlavnými témami kampane sú prevencia, detekcia a nahlasovanie podozrivých prípadov.

Prečo je africký mor ošípaných nebezpečný?

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje ošípané a diviaky. Vírus je pre človeka neškodný, pre ošípané však býva smrteľný. Vyznačuje sa vysokou nákazlivosťou a úmrtnosťou (85 % až 100 %). V súčasnosti neexistujú ani vakcíny, ani lieky na AMO, preto je jedinou efektívnou možnosťou zastavenia šírenia ochorenia radikálne zníženie stavov diviačej zveri. V prípade, že sa AMO vyskytne v chovoch ošípaných, rovnako dochádza k utrateniu veľkého množstva ošípaných, čo predstavuje značné hospodárske škody v odvetví výroby a spracovania bravčového mäsa v postihnutej oblasti.

S morom bojuje celá Európa

Za posledné roky sa AMO rozšírilo do 13 európskych krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Ďalšie šírenie ochorenia môže mať podľa Európskej komisie a medzinárodných organizácií ďalekosiahle dôsledky na lokálnej, národnej aj medzinárodnej úrovni. Európska únia je totiž najväčším vývozcom ošípaných a výrobkov z bravčového mäsa na svete. Ročne sa vyvezie viac ako 5 miliónov ton, vďaka čomu má chov ošípaných najvyšší podiel spomedzi všetkých odvetví živočíšnej výroby, čo predstavuje 8,5 % z celkovej poľnohospodárskej produkcie EÚ. V rámci celkovej produkcie mäsa v EÚ má sektor bravčového mäsa podiel 35 %. Odvetvie chovu ošípaných tak čelí vážnej hrozbe značných hospodárskych škôd.

EFSA v roku 2020 spustil koordinovanú kampaň s názvom Zastavme africký mor ošípaných v 9 európskych krajinách. V roku 2021 túto osvetovú kampaň rozšíril celkovo na 18 európskych krajín vrátane Slovenska. Jej cieľom je zvýšiť povedomie o tejto chorobe. Cieľovou skupinou kampane v roku 2021 sú chovatelia ošípaných, ale aj poľovníci, veterinári a kontrolné orgány, ktorí zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v boji s AMO. Kampaň dopĺňa pokračujúce úsilie Európskej komisie aj členských štátov EÚ o zastavenie šírenia AMO v Európe.

Zastavme africký mor ošípaných na Slovensku

AMO sa na Slovensku vyskytuje od  roku 2019. Prvý tohtoročný prípad AMO medzi ošípanými bol potvrdený vo veľkochove v júni 2021. Chovateľ spolu s veterinármi nemali inú možnosť, ako všetkých 7500 ošípaných utratiť, aby zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky preto vníma iniciatívu EFSA zameranú na osvetu ako mimoriadne prínosnú. „Epidémia AMO môže mať ďalekosiahle dôsledky a preto sú detekcia, prevencia a hlásenie podozrivých prípadov kľúčové pre potlačenie tejto choroby a na zabránenie ďalším úhynom v chovoch ošípaných aj v populácii diviačej zveri. O problematike preto musia byť informovaní chovatelia ošípaných, poľovníci, ale aj široká verejnosť,” hovorí minister Samuel Vlčan.

Pomôže prevencia, detekcia a nahlasovanie

Vzhľadom na závažnosť ochorenia a následky, ktoré sú spojené s jeho šírením, je dôležité, aby chovatelia ošípaných dbali na tri kľúčové oblasti pre potlačenie AMO: na  prevenciu, včasnú detekciu a hlásenie podozrivých prípadov.

Kampaň EFSA  má za cieľ informovať najmä chovateľov ošípaných o tom, ako môžu proti AMO bojovať prostredníctvom:

Prevencie – ako zabrániť kontaminácii a chrániť farmy a hospodárske zvieratá.
Detekcie – ako rozpoznať príznaky AMO.
Hlásenie podozrivých prípadov – čo robiť v prípade podozrenia na kontamináciu.

EFSA v spolupráci s relevantnými úradmi a organizáciami poskytne zainteresovaným stranám informačné materiály, ktoré budú môcť využiť pri zvyšovaní povedomia o AMO.

Viac informácii o kampani nájdete na https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/sk/

Informačný servis

Viac k témam: Africký mor ošípaných, AMO, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Africký mor ošípaných ohrozuje aj Slovensko. Prevencia, detekcia a hlásenie prípadov sú pre potlačenie ochorenia kľúčové © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini chce byť iný ako Fico. S rovnakou taktikou by u voličov nebol presvedčivý, tvrdí politológ

Politológ Juraj Marušiak však nevie, či bude Pellegrini úspešný so stratégiou byť iný ako Fico. Podľa neho sa zatiaľ javí byť úspešnejší skôr Fico.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *