Home / SLOVENSKO / Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť

Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť

22.7.2021 (Webnoviny.sk) – V boji proti korupcii bude dôležité, aby si príslušné orgány zachovali nezávislosť, odolali tlakom a ich ťaženie proti korupcii bolo úspešné. V reakcii na správu Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu na Slovensku v roku 2021 to uviedla Marianna Leontiev z Nadácie Zastavme korupciu (NZK).

Komisia ocenila viaceré kroky

Nadácia hodnotí pozitívne, že EK ocenila voľbu šéfky Úrad na ochranu oznamovateľov, zmenu voľby generálneho a špeciálneho prokurátora, či zákon o zaistení majetku a trestný čin prikrmovania. Práve na potrebu týchto krokov totiž NZK dlhodobo poukazovala.

EK v správe konštatuje, že sa na Slovensku výrazne zvýšila snaha bojovať proti korupcii, čo dokazujú rozsiahle vyšetrovania a stíhania trestných činov na najvyšších úrovniach.

Slovensko čakajú viaceré výzvy

„Komisia pomenováva aj viaceré výzvy, ktoré Slovensko čakajú. Medzi ne patrí aj prijatie zákona o lobbingu, či o Úrade na kontrolu verejného záujmu. Myšlienku tohto úradu sme priniesli práve my. Tento úrad by mal najmä kontrolovať majetky a konflikty záujmov verejných činiteľov,“ povedala Lenotiev.

NZK sa podľa nej stotožňuje s názorom EK v prípade týchto priorít. Na príprave vyššie uvedených legislatívnych krokov sa preto nadácia aj aktívne podieľa.

Viac k témam: boj proti korupcii
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vydrží Hegerova menšinová vláda? Väčšina Slovákov si to nemyslí, voliči OĽaNO však stále veria

Opačný názor, teda že súčasná menšinová vláda vydrží a predčasné voľby nebudú, zastávajú traja z desiatich opýtaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.