sobota , 24 júla 2021
Home / SLOVENSKO / Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť

Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť

22.7.2021 (Webnoviny.sk) – V boji proti korupcii bude dôležité, aby si príslušné orgány zachovali nezávislosť, odolali tlakom a ich ťaženie proti korupcii bolo úspešné. V reakcii na správu Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu na Slovensku v roku 2021 to uviedla Marianna Leontiev z Nadácie Zastavme korupciu (NZK).

Komisia ocenila viaceré kroky

Nadácia hodnotí pozitívne, že EK ocenila voľbu šéfky Úrad na ochranu oznamovateľov, zmenu voľby generálneho a špeciálneho prokurátora, či zákon o zaistení majetku a trestný čin prikrmovania. Práve na potrebu týchto krokov totiž NZK dlhodobo poukazovala.

EK v správe konštatuje, že sa na Slovensku výrazne zvýšila snaha bojovať proti korupcii, čo dokazujú rozsiahle vyšetrovania a stíhania trestných činov na najvyšších úrovniach.

Slovensko čakajú viaceré výzvy

„Komisia pomenováva aj viaceré výzvy, ktoré Slovensko čakajú. Medzi ne patrí aj prijatie zákona o lobbingu, či o Úrade na kontrolu verejného záujmu. Myšlienku tohto úradu sme priniesli práve my. Tento úrad by mal najmä kontrolovať majetky a konflikty záujmov verejných činiteľov,“ povedala Lenotiev.

NZK sa podľa nej stotožňuje s názorom EK v prípade týchto priorít. Na príprave vyššie uvedených legislatívnych krokov sa preto nadácia aj aktívne podieľa.

Viac k témam: boj proti korupcii
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastavme korupciu reaguje na správu Eurokomisie, slovenské orgány si musia v boji proti korupcii zachovať nezávislosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sme rodina: Nie sme antivaxeri a vakcináciu podporujeme, ale rešpektovať musíme aj nezaočkovaných

O novele zákona momentálne poslanci rokujú v prvom čítaní, do rozpravy je ústne prihlásená ešte desiatka poslancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *