Home / šport / Ostatné športy / Greek Freak rozhodol finále NBA skvelými 50 bodmi, Milwaukee Bucks oslavujú titul po 50 rokoch

Greek Freak rozhodol finále NBA skvelými 50 bodmi, Milwaukee Bucks oslavujú titul po 50 rokoch

21.7.2021 (Webnoviny.sk) – Päťdesiatimi bodmi za titulom po 50 rokoch. Basketbalisti Milwaukee Bucks sa tešia z druhého titulu v NBA vo svojej klubovej histórii. A o jeho hlavnom strojcovi nie je pochýb. Jannis Antetokounmpo sa vo finálovom zápase číslo 6 proti Phoenixu blysol štatistikami z ríše snov. K 50 bodom pridal 14 doskokov, 2 asistencie, ale aj 5 blokov.

Po konečnom výsledku 105:98 a triumfe vo finále 4:2 na zápasy si 26-ročný syn nigérijských imigrantov sadol na lavičku a v kolektívnom ošiali chvíľu sám vychutnával víťazný hluk vyše 17-tisíc divákov vo Fiserv Forum a ďalších 60-tich tisícok pred halou.

Najlepší počas celej sezóny

„Hráč známy ako ‚Greek Freak‘ (Grécke monštrum – pozn.) podal azda najlepší výkon svojej kariéry v najlepšom možnom okamihu a k dvom trofejam pre najužitočnejšieho hráča v základnej časti súťaže pridal cenu MVP vo finále. Presne pred polstoročím zaujal svet iný hráč Milwaukee Lew Alcindor, neskôr známy ako Kareem Abdul-Jabbar. Tiež sa stal MVP víťazného finále, keď v štyroch zápasoch proti Baltimore dosiahol priemery 27 bodov a 18,5 doskoku. Aktuálne však Antetokounmpo tromfol americkú legendu. Nikto pred ním nedosiahol vo finálovej sérii priemerne 35,2 bodu, 13,2 doskoku a 5 asistencií na zápas pri účinnosti streľby z poľa 61,8 percenta,“ napísala agentúra AP.

„Nikdy neprestávajte veriť svojím snom. Často máte pocit, že sa s tým už nedá nič robiť a skleslú náladu. Neverte tomu, z každej zlej situácie sa dá dostať či je to basketbal alebo čokoľvek iné v živote. Treba len veriť tomu, čo robíte a pokračovať v tvrdej práci. A najmä nedovoľte, aby vás niekto od toho odradil s tým, že sa to nedá,“ odkázal Jannis Antetokounmpo svojim fanúšikom.

Líder Bucks vynechal posledné dva zápasy finále Východnej konferencie proti Atlante pre zranenie ľavého kolena a chvíľu sa zdalo, že už má po sezóne. Napokon mu stačilo na zotavenie sa pár dná voľna a absolvoval celú finálovú sériu s úctyhodnými výkonmi a číslami. Až v troch zo šiestich zápasov dosiahol minimálne 40 bodov a 10 doskokov.

„To, čo predvádza na palubovke, je absolútne neuveriteľné. Nielen tento zápas, ale celé play-off, aj celý súťažný ročník je najlepší,“ vystrúhal poklonu gréckemu lídrovi jeho spoluhráč Brook Lopez.

Zvládol aj svoju jedinú slabinu

To najlepšie si nechal na záver presne v duchu príbehu o dosiahnutí amerického sna. V zápase, v ktorom išlo Phoenixu o všetko, hostia viedli po prvom polčase 47:42. V tretej štvrtine však grécky hrdina sám nastrieľal 20 bodov a tentoraz zvládol s noblesou aj svoju jedinú slabinu – streľbu trestných hodov.

Hráč s priemerom chabých 55,6 percenta v hádzaní šestiek sa v šiestom finále blysol sedemnástimi premenenými z devätnástich pokusov, čiže úspešnosťou 89,5 percenta.

„Nedá sa slovami opísať všetko, čo Jannis na palubovke robí pre tím. Mimoriadne chcem oceniť jeho spôsob, akým pristúpil k trestným hodom v poslednom finálovom zápase. Podal mimoriadny výkon. Už minulé leto som mu vravel, že ak chceme vyhrať celý šampionát, musí sa zlepšiť v trestných hodoch aj streľbe všeobecne. Zlepšil sa a v závere play-off svoj výkon ešte vystupňoval. Je to pravý vodca,“ skonštatoval tréner Mike Budenholzer.

Bolo treba dokončiť prácu

Grécky krídelník, ktorý na prvý pohľad upúta silou, atletickosťou a najmä „neunaviteľnosťou“, začal hrať basketbal v roku 2007 až ako dvanásťročný. V tom čase už LeBron James mal za sebou prvé finále NBA. V drafte v roku 2013 si ho Milwaukee vybralo z 15. miesta a už o štyri roky neskôr si zahral prvýkrát v Zápase hviezd.

V rokoch 2019 a 2020 jeho tím dvakrát vyhral základnú časť súťaže a on zakaždým získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča a raz aj pre najlepšieho defenzívneho hráča súťaže. Lenže v play-off to ešte nešlo podľa predstáv.

Hráči Milwaukee v zápasoch o všetko viackrát zlyhali, prehrali s Torontom aj Miami. V prvom prípade to bolo vo finále Východnej konferencie 2019 zo stavu 2:0 na zápasy, v druhom už v 2. kole 2020.

Napriek tomu vedenie Bucks nestratilo dôveru v „lietajúceho Gréka“ a predĺžilo s ním zmluvu o 5 rokov na 228 miliónov dolárov. Oplatilo sa a záver sezóny priniesol klubu z amerického Wisconsinu zopakovanie najväčšieho úspechu v jeho histórii. „Bolo nám treba dokončiť prácu. A teraz nastal čas na oslavy,“ doplnil grécky hrdina.

Viac k témam: NBA
Zdroj: Webnoviny.sk – Greek Freak rozhodol finále NBA skvelými 50 bodmi, Milwaukee Bucks oslavujú titul po 50 rokoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Veľká súperka Vlhovej hlási návrat na svahy, obrovský slalom považuje za kľúč k úspechu

Sofia Goggiová získala v uplynulej sezóne SP malý glóbus za celkový triumf v zjazde napriek tomu, že od začiatku februára chýbala na súťažných svahoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *