sobota , 24 júla 2021
Home / KULTÚRA / Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u

Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u

19.7.2021 (Webnoviny.sk) – Spoluzakladateľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka zomrel v pondelok nad ránom vo veku 92 rokov.

Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ SĽUK Juraj Hamar. Dodal, že termín a miesto poslednej rozlúčky zatiaľ nevedia, no budú o ňom neskôr informovať prostredníctvom tlačovej správy.

„SĽUK si určite pripomenie osobnosť majstra Kubánka, ale je to ešte veľmi čerstvé a práve dnes sú po celozávodnej dovolenke umelci po prvýkrát v práci,“ uviedol Hamar.

Juraj Kubánka

… sa narodil 31. októbra 1928 v obci Turo tri dvory v údolí Malej Fatry, ktorá bola v roku 1949 premenovaná na obec Turie. V roku 1932 sa však rodina presťahovala do Liptovských Sliačov, kde aj Kubánek získal základné vzdelanie.

V roku 1947 bol prijatý na Lekársku fakultu v Bratislave, no štúdium nedokončil. V tomto období spolu s Pavlom Kertysom a Jurajom Králikom založili tanečnú skupinu Odzemkári, ktorá v spojení s Národopisnou skupinou Živeny vytvorila základ Lúčnice.

Kubánka na podnet Pavla Tonkoviča nastúpil v októbri 1949 do SĽUK-u, kde sa mali podieľať na tvorbe druhého programu. V roku 1957 absolvoval štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Pre politické dôvody bol v roku 1968 zbavený funkcií v SĽUK-u a v roku 1971 prijal ponuku robiť choreografa v Štátnom súbore pre srbskú ľudovú kultúru (SLA v Budyšíne – Bautzene). Za jeho prácu ho ocenili v roku 1966 cenou Zaslúžilý umelec (1966), v roku 2008 štátnym vyznamenaním Radu Ľudovíta Štúra I. triedy a v roku 2017 Cenou ministerky kultúry.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo kultúry doposiaľ umelcom vyplatilo na COVID dotáciách viac ako dva milióny eur

Takzvané COVID dotácie majú pomôcť umelcom, ktorí trpeli výpadkom príjmov počas pandémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *