piatok , 23 júla 2021
Home / SVET / Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd

Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd

20.5.2021 (Webnoviny.sk) – Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy sa opäť postavil pred súd. Ako uviedol spravodajský portál BBC, dôvodom je nelegálne financovanie jeho volebnej kampane v roku 2012. Súd sa mal začať už koncom marca, no museli ho odročiť, keďže zúčastnený právnik ochorel na COVID-19.

Preinvestovali desiatky miliónov

Sarkozy je obvinený spolu s ďalšími 13 obžalovanými. Tieto osoby údajne na kampaň preinvestovali desiatky miliónov eur a aby zakryli skutočné náklady, najali si PR agentúru s názvom Bygmalion, aby poskytnuté služby fakturovala strane a nie Sarkozyho kampani.

Prokurátori pripúšťajú, že Sarkozy nebol zapojený do organizácie tohto konania, no tvrdia, že o tom musel vedieť. Šesťdesiatšesťročný Sarkozy obvinenia popiera, no ak mu dokážu vinu, hrozí mu až rok väzenia a pokuta do výšky 3750 eur.

Exprezident vinný z korupcie

Jérome Lavrilleux, zástupca šéfa Sarkozyho kampane v roku 2012 a jeden z 13 spoluobžalovaných, verejne priznal dohľad nad presmerovaním finančných prostriedkov. Uviedol, že konal sám. Falošné vyúčtovania verejne uznal aj jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Bygmalion – Guy Alves.

Sarkozyho, ktorý bol v prezidentskom úrade v rokoch 2007 – 2012, začiatkom marca parížsky súd uznal za vinného z korupcie a obchodovania s vplyvom. Odsúdil ho na rok väzenia a udelil mu aj 24-mesačnú podmienku.

Viac k témam: nelegálne financovanie volebnej kampane, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsky exprezident Sarkozy sa pre nelegálne financovanie volebnej kampane opäť postavil pred súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Lukašenko hovorí o čistiacej operácii, v záťahu proti aktivistom a médiám chce pokračovať aj naďalej

Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie nezávislých novinárov a občianskych aktivistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *