utorok , 15 júna 2021
Home / EKONOMIKA / Upravený štátny rozpočet by mal okrem výdavkov myslieť aj na príjmy, upozorňujú ekonómovia

Upravený štátny rozpočet by mal okrem výdavkov myslieť aj na príjmy, upozorňujú ekonómovia

20.5.2021 (Webnoviny.sk) – Upravený štátny rozpočet na tento rok, ktorý pred časom schválila vláda, navyšuje len výdavky a vôbec sa nevenuje príjmovej stránke.

Ako ďalej uviedli odborníci združení v projekte Dáta bez pátosu na sociálnej sieti, za posledných šesť mesiacov vláda nenašla nič, čo by pohlo príjmami hore. Výdavky štátneho rozpočtu chce vláda navýšiť o niekoľko miliárd eur.

Bez revízie HDP

„Nezostal im ani čas na revíziu nominálneho HDP. Ten inak za rok 2020 išiel pekne hore a to, čo je v Programe stability na rok 2021 je mimo misu,“ uvádzajú ekonómovia.

V preambule Programu stability sa pritom podľa nich nachádza, že prezentuje rozpočtovú stratégiu, ktorá by mala predchádzať tvorbe nadmerného deficitu, respektíve viesť k jeho odstráneniu, a viesť k dosiahnutiu fiškálnej pozície, ktorá vytvorí podmienky pre dosiahnutie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Predikcia príjmov

Ekonómovia v projekte teda navrhujú pozrieť sa odbornými očami na predikciu príjmov, a to daňových aj odvodových. Zároveň by sa však vláda mala podľa nich pozrieť aj na výdavky v Sociálnej poisťovni.

Taktiež je potrebné podľa odborníkov zistiť, koľko z potrebných výdavkov z návrhu úpravy rozpočtu je a vie byť krytých z tých existujúcich zdrojov.

Viac k témam: Dáta bez pátosu, štátny rozpočet, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk – Upravený štátny rozpočet by mal okrem výdavkov myslieť aj na príjmy, upozorňujú ekonómovia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Remišová pomôže turizmu na hraniciach s Českom, regióny dostanú takmer dva milióny eur

Prostriedky môžu ísť napríklad na investičné aktivity zamerané na zlepšenie technického stavu prírodných a kultúrnych pamiatok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *