Home / SLOVENSKO / Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii

Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii

14.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. mája, 12:29

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v piatok 104 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, o ktorej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.

Trvá už sedem mesiacov

Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.

Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení.

Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.

Rieši sa aj odmeňovanie zdravotníkov

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) poukázala na to, že novela tiež rieši odmeňovanie zdravotníkov v prvej línii.

„Náklady na pandemické opatrenia tak môžu ísť mimo rozpočtu zdravotníctva, čo znamená, že ostane viac peňazí pre ťažko chorých pacientov či drahé lieky. Navyše ostane možnosť jednoduchšie bez nutnosti núdzového stavu v prípade vážnej potreby reprofilizovať lôžka a jednoduchšie obstarávať zdravotnícky materiál,“ vysvetlila. Stanovisko zaslal hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR.

Viac k témam: Koronavírus, mobilizácia, núdzový stav, poslanci
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, niektoré opatrenia budú platiť aj v mimoriadnej situácii © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vydrží Hegerova menšinová vláda? Väčšina Slovákov si to nemyslí, voliči OĽaNO však stále veria

Opačný názor, teda že súčasná menšinová vláda vydrží a predčasné voľby nebudú, zastávajú traja z desiatich opýtaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.