Home / EKONOMIKA / Arbitráž o gemerský mastenec rozhodla v prospech Slovenska, spoločnosť Eurogas sa však odvolala

Arbitráž o gemerský mastenec rozhodla v prospech Slovenska, spoločnosť Eurogas sa však odvolala

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Súdne spory pre ložisko mastenca v Gemerskej Polome nie sú ani napriek augustovému verdiktu arbitrážneho tribunálu v prospech Slovenska uzavreté.

V arbitráži je totiž na stole odvolanie spoločnosti, ktorá sa pre odobratie dobývacieho práva so Slovenskom súdi, voči augustovému rozhodnutiu arbitrážneho súdu. O podaní žiadosti informovala spoločnosť Eurogas na svojej stránke, informáciu potvrdil aj rezort financií.

Rozsudok v prospech Slovenska

„Ministerstvo financií má túto informáciu k dispozícii. Firma Eurogas sa odvolala proti rozsudku, ktorý tribunál vydal v prospech Slovenska,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová s tým, že teraz bude o odvolaní rozhodovať komisia Medzinárodného centra pre riešenie investičných sporov (ICSID).

„Tá môže rozsudok buď zrušiť, potom sa začne od začiatku nová arbitráž, alebo odvolanie zamietne. V tom prípade by bolo rozhodnutie v prospech Slovenska definitívne,“ dodala. K ďalším otázkam je podľa nej nateraz predčasné sa vyjadrovať.

Spor sa môže znova obnoviť

Podľa dokumentu zverejnenom na webe spoločnosti Eurogas žiadosť o zrušenie rozhodnutia v arbitráži podal jeden zo spolužalobcov v tomto spore, a to spoločnosť Belmont Resources. Ako dodal šéf spoločnosti Eurogas Wolfgang Raudall, žiadosť bola podaná 8. decembra tohto roka.

„Ak bude žiadosť úspešná, Belmont bude automaticky obnovený ako žalobca v arbitráži Eurogas – Belmont vs. Slovenská republika a arbitráž bude pokračovať, akoby žiadne predchádzajúce rozhodnutie nepadlo,“ uviedol.

Odporúčame:
Foto: Tucet ľudí protestoval proti politike Smeru-SD a novým sudcom Laššákovej a Mamojkovi

Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu ICSID v prospech Slovenska padlo v 18. augusta 2017. Ministerstvo financií, ktoré zastupuje Slovensko v arbitrážnych sporoch, vtedy uviedlo, že tribunál vo svojom rozhodnutí akceptoval jurisdikčné námietky, ktoré vzniesla Slovenská republika.

Žalobcovia, spomínané spoločnosti Eurogas a Belmont Resources, tvrdia, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala. Okrem administratívnych a súdnych konaní, žalobcovia iniciovali aj medzinárodné investičné arbitrážne konanie.

Viac k témam: arbitrážny súd, Belmont Resources, Eurogas, ložisko mastenca v Gemerskej Polome
Zdroj: Webnoviny.sk – Arbitráž o gemerský mastenec rozhodla v prospech Slovenska, spoločnosť Eurogas sa však odvolala © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *