sobota , 24 júla 2021
Home / SVET / Populácia Číny počas dekády stúpla o 72 miliónov, rodinu si však zakladá čoraz menej párov

Populácia Číny počas dekády stúpla o 72 miliónov, rodinu si však zakladá čoraz menej párov

12.5.2021 (Webnoviny.sk) – Čína uviedla, že jej populácia počas ostatného desaťročia stúpla o 72 miliónov na 1,411 miliardy obyvateľov. Demografický rast v najľudnatejšej krajine sveta sa však spomaľuje, keďže rodinu si zakladá čoraz menej párov.

Limity na počet detí

Podľa čínskeho Národného štatistického úradu bol počas uplynulej dekády rast počtu obyvateľov v priemere 0,53 %, čo je pokles o 0,04 % oproti desaťročiu predtým.

Čínski lídri od roku 1980 presadzujú limity na počet detí v rodine, aby zabránili prudkému rastu populácie, ale obávajú sa, že počet ľudí v produktívnom veku klesá príliš rýchlo, čo narušuje úsilie o vytvorenie prosperujúcej ekonomiky. Zmiernili pôrodné limity, ale páry odrádzajú vysoké náklady, bývanie v stiesnených podmienkach a pracovná diskriminácia matiek. „Pracovné zdroje sú stále početné,“ poznamenal na tlačovej konferencii riaditeľ štatistického úradu Ning Ťi-če.

Pokles ľudí v produktívnom veku

V porovnaní s rokom 2010 sa percento detí v populácii zvýšilo, zatiaľ čo rýchlejšie rástol aj podiel vekovej skupiny osôb vo veku 60 rokov a viac. Počet ľudí v produktívnom veku od 15 do 59 rokov sa znížil na 894 miliónov, čo je pokles o približne 5 % z maxima 925 miliónov v roku 2011.

Ako skonštatoval Ning Ťi-če, zmeny pôrodných limitov a ďalších politík „podporili oživenie pôrodnosti“. Dodal však, že vlani sa narodilo 12 miliónov detí, čo predstavuje pokles o 18 % oproti 14,6 milióna novorodencov v roku 2019.

Viac k témam: populácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Populácia Číny počas dekády stúpla o 72 miliónov, rodinu si však zakladá čoraz menej párov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zachovanie otvorených hraníc je pre Slovensko v rámci boja proti pandémii prioritou, tvrdí Klus

Pandémia podľa štátneho tajomníka Martina Klusa poskytla EÚ jedinečnú príležitosť poučiť sa, aby bola v budúcnosti lepšie pripravená a mohla účinnejšie čeliť podobným výzvam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *