streda , 16 júna 2021
Home / SLOVENSKO / Európska únia je úspešný projekt, hovorí Kollár. Dokazuje to viac ako 70. rokov európskej integrácie

Európska únia je úspešný projekt, hovorí Kollár. Dokazuje to viac ako 70. rokov európskej integrácie

9.5.2021 (Webnoviny.sk) – Viac ako 70. rokov európskej integrácie je jasným dôkazom, že Európska únia (EÚ) je úspešný projekt. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol s tým, že členstvo Slovenska v EÚ je strategickou voľbou.

Traja ústavní činitelia a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) si v nedeľu na Bratislavskom hrade pripomenuli Deň Európy a otvorenie Konferencie o budúcnosti Európy.

Únia prechádza zložitým obdobím

Kollár v príhovore ďalej skonštatoval, že EÚ je spoločným domom, ktorý nemá alternatívu.

„Súčasne ani v tento deň si nemôžeme nevšímať skutočnosť, že v ostatným rokoch Európska únia prechádza zložitým obdobím prinášajúcim mnoho výziev a problémov. Medzi občanmi je cítiť určité sklamanie z toho, že namiesto konštruktívnej debaty a reformy Únie v uplynulých rokoch, takpovediac, len hasíme požiare,“ povedal Kollár. V tejto súvislosti spomenul napríklad migračnú krízu, nárast extrémizmu a euroskepticizmu, koronakrízu a brexit.

EÚ nie je niečo vzdialené či externé

„Práve dnes sa začína Konferencia o budúcnosti Európy. Je dôležité, aby sme k tomuto procesu pristúpili aktívne na všetkých úrovniach. Na parlamentnej pôde, na úrovni štátnych inštitúcií, regiónov a samospráv, odbornej verejnosti, mimovládneho sektora, akademickej pôde, ale aj zapojením sa jednotlivcov,“ pokračoval predseda parlamentu.

Podľa Kollára je konferencia priestor na diskusiu o EÚ, kde môžu občania vyjadriť svoje názory, očakávania a prichádzať s novými myšlienkami.

„Každý z nás musí vnímať, že Európska únia pre Slovensko nie je niečo externé a vzdialené, ale, že to je naša súčasť. Slovensko je Európska únia a Európska únia je aj Slovensko,“ uzavrel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tlačová beseda najvyšších ústavných činiteľov SR o budúcnosti Európy (fotografie)

Viac k témam: Deň Európy, Konferencia o budúcnosti Európy
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia je úspešný projekt, hovorí Kollár. Dokazuje to viac ako 70. rokov európskej integrácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Auto diplomata v Bratislave zrazilo ženu, vodič bol podľa svedkov opitý

Ženu previezla privolaná RZP k ošetreniu do jednej z bratislavských nemocníc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *