sobota , 24 júla 2021
Home / SVET / Premiér Netanjahu nestihol zostaviť vládu v stanovenom termíne, prezident tým poveril opozičného lídra

Premiér Netanjahu nestihol zostaviť vládu v stanovenom termíne, prezident tým poveril opozičného lídra

5.5.2021 (Webnoviny.sk) – Izraelský prezident poveril zostavením novej vlády opozičného lídra Jaira Lapida. Reuven Rivlin oznámil svoje rozhodnutie naživo v televízii deň po tom, ako to premiér Benjamin Netanjahu nestihol do stanoveného termínu, ktorý vypršal o polnoci.

Rivlin strávil deň konzultáciami so všetkými stranami, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu, a v stredu večer oznámil, že verí, že Lapid má najlepšiu šancu zložiť koalíciu. Na základe odporúčaní, je podľa neho jasné, že „napriek mnohým problémom, má Lapid šancu vytvoriť vládu, ktorá získa dôveru Knessetu”.

Päťdesiatsedemročný Lapid, ktorého zosnulý otec bol ministrom a on sám je bývalý novinár a skúsený politik, má teraz štyri týždne na dosiahnutie dohody s potenciálnymi partnermi. I keď ho čaká zložitá úloha, má šancu dostať sa do histórie tým, že ukončí dlhoročnú Netanjahuovu vládu. Najdlhšie slúžiaci izraelský premiér tento post zastával dokopy 15 rokov, najprv v rokoch 1996 – 1999 a potom od roku 2009 až do súčasnosti.

Voľby z 23. marca boli štvrté za ostatné dva roky a znova sa skončili patovou situáciou. Netanjahu mal štyri týždne na to, aby zostavil vládu, no nepodarilo sa mu to aj napriek tomu, že sa obrátil na svojich rivalov a lídra malej arabskej strany.

Viac k témam: zostavenie vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Netanjahu nestihol zostaviť vládu v stanovenom termíne, prezident tým poveril opozičného lídra © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zachovanie otvorených hraníc je pre Slovensko v rámci boja proti pandémii prioritou, tvrdí Klus

Pandémia podľa štátneho tajomníka Martina Klusa poskytla EÚ jedinečnú príležitosť poučiť sa, aby bola v budúcnosti lepšie pripravená a mohla účinnejšie čeliť podobným výzvam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *