nedeľa , 9 mája 2021
Home / SVET / Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a iných

Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a iných

3.5.2021 (Webnoviny.sk) – Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vyjadril v pondelok obavy v súvislosti s rasovo motivovaným policajným násilím v Belgicku.

Krajinu zároveň požiadal, aby umožnila riadne vyšetrenie incidentov. CERD, ktorý tvorí 18 nezávislých expertov, tiež vyzval na väčšiu etnickú diverzitu belgických policajných zložiek.

Smrť Slováka na belgickom letisku

Vlani dočasne odstúpil z funkcie vysoko postavený policajný predstaviteľ, keď sa dostalo na verejnosť video brutálneho zaobchádzania policajtov so slovenským občanom na letisku v belgickom Charleroi. Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 a neskôr zverejnené zábery ukázali, ako jedna policajtka nad telom muža hajlovala a ďalší mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Nedávno zas belgická prokuratúra spustila vyšetrovanie smrti 23-ročného černocha, ktorý bol v policajnej väzbe.

Znepokojivé správy o policajnom násilí

Výbor konštatoval, že expertov znepokojili „správy o náraste policajného násilia počas pandémie COVID-19 a nedávnych demonštrácií proti rasizmu, pretrvávajúcom rasovom profilovaní a nenávistných prejavoch”.

Panel zároveň odporučil, aby belgické úrady začlenili do zákona „jasný zákaz rasového profilovania a zaviedli nezávislý systém riešenia sťažností súvisiacich s rasovým profilovaním”.

Viac k témam: Pandémia, policajné násilie, rasizmus, Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku, Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a iných © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Britom povolia cestovanie do nízkorizikových krajín. Na Turecko či Maledivy však môžu zabudnúť

Obyvatelia Veľkej Británie už v druhej polovici mája budú môcť cestovať napríklad do Portugalska, na Island či do Izraela bez povinnej karantény po návrate domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *