streda , 19 mája 2021
Home / SLOVENSKO / Remišová volá po zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám, mnohé údaje zostávajú skryté

Remišová volá po zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám, mnohé údaje zostávajú skryté

3.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. mája, 12:48

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám by sa mal zlepšiť a viac otvoriť. Na pondelkovej tlačovej besede pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače to skonštatovala podpredsedníčka vlády a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Podľa nej sa v rámci momentálnej zákonnej úpravy stále nezverejňuje veľké množstvo informácií ako napríklad zmluvy o výkupoch pozemkov alebo informácie o dcérskych spoločnostiach štátnych firiem, a v záujme otvoreného vládnutia je to potrebné zmeniť.

Slobodu tlače ovplyvňujú dezinformácie

Remišová tiež zdôraznila, že v súvislosti so slobodou tlače je dôležitá aj zodpovednosť. „Slobodu tlače negatívne ovplyvňuje šírenie dezinformácií a hoaxov, ktoré škodia slobodným médiám,” uviedla.

Do boja proti hoaxom by podľa nej v budúcnosti mala byť zapojená aj umelá inteligencia a dôležité je tiež vzdelávanie a osveta. „A na to plánujeme vyčleniť vo forme dopytových výziev minimálne 25 miliónov eur,” dodala Remišová.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) zdôraznila, že sloboda tlače je nevyhnutným atribútom dobre fungujúcej demokracie.

Pravdivé spravodajstvo treba chrániť

„Slobodné a nezávislé médiá majú nezastupiteľnú úlohu v našej spoločnosti. Aj preto nebudeme nikdy súhlasiť s akoukoľvek snahou obmedzovať či prikazovať médiám, o čom majú písať a ktoré témy otvárať. Veríme, že už nikdy nebudeme svedkami, keď by bol novinár v našej krajine sledovaný, zastrašovaný či dokonca sa stal obeťou vraždy,” priblížila strana v stanovisku, ktoré zaslal jej hovorca Ondrej Šprlák.

Podľa liberálov je dôležité chrániť nezávislosť pravdivého spravodajstva, a to najmä v čase šíriacich sa dezinformácií a hoaxov. „Sloboda tlače tak pre nás ostáva kľúčovým prvkom demokratického štátu,“ doplnil poslanec parlamentu a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS).

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje nezávislé mediálne spravodajstvo a slobodné médiá za nevyhnutnú súčasť demokratickej spoločnosti. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) v tejto súvislosti konštatoval, že Slovensko je stále „ostrovom slobodných médií v strednej Európe”.

Potvrdila to podľa neho aj nedávna správa o slobode tlače organizácie Reportéri bez hraníc, z ktorej vyplýva, že SR je v oblasti slobody tlače na tom lepšie ako Česko, Maďarsko a Poľsko. Čekovský doplnil, že pre hnutie OĽaNO je sloboda tlače základnou hodnotou.

Viac k témam: sloboda tlače, Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová volá po zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám, mnohé údaje zostávajú skryté © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Recept na úspech? Zákazník ako superhrdina

Staré časy sa už nevrátia. Až 93 percent firiem očakáva, že sa po pandémii budú musieť popasovať so zmenami v spotrebiteľskom správaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *