utorok , 18 mája 2021
Home / EKONOMIKA / Obdobie čerpania nemocenského sa pre krízovú situáciu predĺži

Obdobie čerpania nemocenského sa pre krízovú situáciu predĺži

2.5.2021 (Webnoviny.sk) – Obdobie čerpania nemocenskej dávky, ktoré uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo do šiestich mesiacov od jej skončenia, sa predĺži. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od 1. mája tohto roka.

Tri podmienky na predĺženie

Podporné obdobie, ktoré v súčasnosti trvá najviac 52 týždňov, sa poistencovi predĺži po splnení troch podmienok. Prvou je samotné trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Druhou podmienkou je to, že podporné obdobie uplynie v súvislosti s dočasnou pracovnou neschopnosťou (PN), ktorej trvanie sa predlžovalo pre krízovú situáciu. Tretia podmienka spočíva v predpoklade, že osoba po ukončení dočasnej PN nebude mať pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako o 40 %, teda nebude mať nárok na invalidný dôchodok.

Podporné obdobie na čerpanie nemocenskej dávky sa má v tomto roku predĺžiť približne 3,4 tisíca poistencom mesačne a v prvých piatich mesiacoch budúceho roka približne 1,8 tisíca poistencom mesačne. Rezort práce pri tomto odhade vychádza z predpokladu, že krízová situácia sa ukončí k 31. augustu tohto roka. Dlhšie vyplácanie nemocenských dávok má v tomto roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne zhruba o 8,6 milióna eur a v budúcom roku o 3,5 milióna eur.

Situáciu vyhodnotí posudkový lekár

Sociálna poisťovňa predĺži obdobie čerpania nemocenského na základe písomnej žiadosti poistenca. “Sociálna poisťovňa nemá po uplynutí podporného obdobia vždy v reálnom čase prístup k informáciám o tom, či dočasná pracovná neschopnosť aj naďalej trvá,” uvádza sa v zdôvodnení pozmeňujúceho návrhu.

Splnenie podmienok na predĺženie obdobia čerpania dávky bude posudzovať posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Bude pri tom vychádzať z potvrdenia ošetrujúceho lekára po predchádzajúcom vykonaní kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu. Posudkový lekár určí aj dĺžku predĺženia podporného obdobia. Podporné obdobie bude možné predĺžiť aj opakovane, v úhrne najdlhšie o jeden rok.

Viac k témam: nemocenské dávky, pandemické nemocenské
Zdroj: Webnoviny.sk – Obdobie čerpania nemocenského sa pre krízovú situáciu predĺži © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zamestnanosť na Slovensku zaznamenala výrazný pokles, predbežné čísla analytika sklamali

Prepad zamestnanosti bol vyšší ako vo štvrtom štvrťroku minulého roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *