štvrtok , 6 mája 2021
Home / SVET / Maďarsko uvoľnilo mnoho obmedzení proti šíreniu COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov

Maďarsko uvoľnilo mnoho obmedzení proti šíreniu COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov

1.5.2021 (Webnoviny.sk) – Maďarsko v sobotu uvoľnilo viaceré obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov. Tie patria do série najnovších opatrení, ktoré maďarská vláda zaviedla v súvislosti s ambicióznou vakcinačnou kampaňou.

Zaočkované osoby s takýmto preukazom môžu od 1. mája vstúpiť do jedální v interiéri, hotelov, divadiel, kín, kúpeľov, telocviční, knižníc, múzeí a iných rekreačných zariadení.

Vakcína ako nepriestrelná vesta

Otváracie hodiny pre prevádzky predĺžili do 23:00 a zákaz vychádzania začne platiť až o polnoci.

„Predtým sme sa bránili uzatváraním, čím sme spomalili šírenie vírusu. Teraz sme však prešli do útoku. Vakcína je ako nepriestrelná vesta. Vírus sa od nej odráža,“ povedal v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

Na imunitné preukazy majú v Maďarsku nárok všetky zaočkované osoby a ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Subjektom, ktoré umožnia vstup osobám bez takéhoto preukazu, môžu udeliť vysoké pokuty.

Maďarsko má druhú najvyššiu zaočkovanosť v Európskej únii. Dosiaľ dostali aspoň jednu dávku 4 milióny ľudí, čo predstavuje asi 40 % maďarskej populácie.

Používajú aj vakcíny z Číny a Ruska

Krajina ako jediná z „európskej dvadsaťsedmičky“ používa okrem očkovacích látok schválených Európskou liekovou agentúrou (EMA) aj vakcíny z Číny a Ruska.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo štvrtok oznámil, že cestovanie medzi Maďarskom, Srbskom a Čiernou Horou bude možné bez povinnosti absolvovať karanténu alebo požiadavky na disponovanie podobným imunitným preukazom, aké zaviedli v Maďarsku.

Podľa jeho slov sa momentálne uskutočňujú rokovania o podobných dohodách aj s Gréckom a Izraelom.

Viac k témam: COVID-19, imunitný preukaz, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarsko uvoľnilo mnoho obmedzení proti šíreniu COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Merkelová zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov, vyjadrila úľavu nad obnovou užšej spolupráce

Nemecká kancelárka vidí odpovede na otázky a problémy budúcnosti len v užšej spolupráci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *