nedeľa , 1 augusta 2021
Home / SVET / Šéf NATO ocenil investície Slovenska do obrany, Naď ho informoval o modernizačných projektoch

Šéf NATO ocenil investície Slovenska do obrany, Naď ho informoval o modernizačných projektoch

27.4.2021 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie NATO Jens Stoltenberg ocenil investície Slovenska do obrany a tiež jeho pôsobenie v rámci aktivít kolektívnej obrany Aliancie a v misiách medzinárodného krízového manažmentu.

Potvrdil to na stretnutí s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom a ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom (obaja OĽaNO). Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa Naďa išlo o konštruktívnu diskusiu o aktuálnych témach a prioritách Slovenska a Severoatlantickej aliancie v oblasti obrany a bezpečnosti.

Potvrdili zahraničnopolitické smerovanie vlády SR

Aj vzhľadom na rýchlo sa meniace bezpečnostné prostredie sme na pôde NATO spolu s predsedom vlády potvrdili jasné zahraničnopolitické smerovanie vlády SR, nespochybniteľnosť našich väzieb a záväzkov, ako aj podporu spoločným hodnotám,“ priblížil obsah stretnutia Naď. Predmetom rokovaní bol tiež posun slovenského rezortu obrany v modernizácii Ozbrojených síl SR. V tejto súvislosti minister obrany informoval Stoltenberga o viacerých modernizačných projektoch vrátane prebiehajúceho obstarávania 3D rádiolokátorov, prieskume dostupnej pásovej techniky, ktorá má nahradiť súčasne využívané bojové vozidlá pechoty, či o riešeniach zabezpečenia kolesovej techniky.

Zúčastnení diskutovali aj o príprave na samit NATO, ktorý je plánovaný na 14. júna. S tým súviselo hodnotenie bezpečnostných výziev, s ktorými sa musí Aliancia vysporiadať v aktuálnom bezpečnostnom prostredí. Rokovania sa týkali aj aktuálnych priorít agendy NATO na ďalšie obdobie, ako aj možností ďalšieho zapojenia sa Slovenska do spojeneckých programov.

Naď zároveň diskutoval aj s členmi Stálej delegácie SR pri NATO o zahraničnopolitických a obranných témach vrátane navyšovania rozpočtu pre obranu, nákupoch cez agentúru NSPA, či o historicky najvyšších investíciách MO SR do vojenskej infraštruktúry.

Slovensko chce byť prínosným spojencom

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer rokoval s námestníkom generálneho tajomníka NATO pre vzrastajúce bezpečnostné hrozby Davidom van Weelom. „Zhodli sme sa na tom, že ,nová vlna´ obranných výziev prameniaca v technologickom a informačnom pokroku úplne mení naše vnímanie bezpečnosti a stability v transatlantickom priestore. Zároveň ma však teší, že sa Aliancia adaptuje na nové bezpečnostné prostredie v každej oblasti vrátane tých, ktoré sú z jej pohľadu možno menej konvenčné. Slovensko je v tejto otázke pripravené byť zodpovedným a prínosným spojencom,“ uviedol Majer.

Premiér Eduard Heger na dnešnej tlačovej konferencii s Jensom Stoltenbergom vyhlásil, že kolektívna obrana je najefektívnejší spôsob obrany z hľadiska bezpečnosti a nákladov. Podotkol, že do Bruselu cestoval nielen preto, že tam sídlia orgány Európskej únie, ale aj NATO. Heger vo svojom príhovore poukázal na situáciu na Ukrajine a zdôraznil, že aj pre Slovensko je dôležité, aby bol jeho východný sused stabilnou, bezpečnou a prosperujúcou krajinou. Doplnil, že Slovensko podporuje proeurópske smerovanie Ukrajiny.

Premiér zároveň ozrejmil, že s Ruskom chcú budovať konštruktívne vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel. Stoltenberg na tlačovej konferencii vyzdvihol úlohu Slovenska v NATO, napríklad v misiách v Lotyšsku či Afganistane. Vo svojom príhovore tiež upozornil na destabilizačné činnosti Ruska.

Viac k témam: obrana
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf NATO ocenil investície Slovenska do obrany, Naď ho informoval o modernizačných projektoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo Francúzsku sa opäť protestuje proti pandemickým opatreniam, na muške sú aj covid pasy

Odporcovia vlády sa zameriavajú na zákon, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu vo väčšine interiérov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *