nedeľa , 1 augusta 2021
Home / SVET / Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady

Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady

27.4.2021 (Webnoviny.sk) – Moskovský súd v utorok rozhodol o obmedzení aktivít Nadácie pre boj proti korupcii väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného. Podľa právnika zastupujúceho nadáciu Ivana Pavlova organizácia už nemôže používať sociálne médiá alebo internet na šírenie obsahu alebo organizovanie zhromaždení a verejných podujatí, zúčastňovať sa na voľbách alebo používať bankové vklady.

Riaditeľ nadácie Ivan Ždanov sa na sociálnych médiách vyjadril, že obmedzenia nenarušia jej prácu, pretože väčšina z nich sa netýka jej protikorupčných aktivít.

Už v pondelok prokuratúra nariadila pozastaviť činnosť Navaľného regionálnych kancelárií, čím ich v podstate zatvorila. Nariadenia sú najnovšími krokmi v záťahu proti Navaľnému, jeho organizáciám, spojencom a politickej infraštruktúre.

Odhalila korupciu u viacerých Rusov

Obmedzenia nadácie aj siete regionálnych kancelárií zaviedli, kým súd nerozhodne o žiadosti prokuratúry, ktorá sa naň obrátila so žiadosťou, aby ich vyhlásil za extrémistické skupiny. Takéto označenie by ich aktivity postavilo mimo zákona a vystavilo jej členov a podporovateľov dlhým trestom odňatia slobody.

Spomenutá nadácia vznikla pred desiatimi rokmi a odvtedy odhalila korupciu u viacerých vysokopostavených ruských predstaviteľov, často v obrazných a veľmi pozeraných videách na službe YouTube. Jedno z ostatných videí sa napríklad zameriava na luxusný palác na pobreží Čierneho mora, ktorý prostredníctvom korupcie postavili pre ruského prezidenta Vladimira Putina. Video zaznamenalo 116 miliónov pozretí.

Sieť zriadil v roku 2017

Rozsiahlu sieť regionálnych kancelárií Navaľnyj zriadil v roku 2017, keď kampaňoval proti Putinovi v prezidentských voľbách. Hoci mu neskôr zakázali kandidovať, kancelárie zostali a neskôr samé začali vyšetrovať korupciu u miestnych predstaviteľov a naberať aktivistov, z ktorých niektorí neskôr kandidovali do úradov. Táto sieť je tiež dôležitá pri organizovaní celonárodných demonštrácií na podporu Navaľného.

Samotný Navaľnyj sa v súčasnosti nachádza v trestaneckej kolónii. Tam ho súd poslal vo februári na 2,5 roka za porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia z roku 2014.

Viac k témam: internet, Rusko, sociálne siete, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo Francúzsku sa opäť protestuje proti pandemickým opatreniam, na muške sú aj covid pasy

Odporcovia vlády sa zameriavajú na zákon, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu vo väčšine interiérov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *