nedeľa , 9 mája 2021
Home / SLOVENSKO / Jazero Kuchajda pení a na brehoch sa objavujú mŕtve ryby, bratislavské Nové Mesto reaguje

Jazero Kuchajda pení a na brehoch sa objavujú mŕtve ryby, bratislavské Nové Mesto reaguje

23.4.2021 (Webnoviny.sk) – Bratislavské Nové Mesto reaguje na podnety rybárov na úhyn rýb v jazere Kuchajda a na penu na brehu jazera. Ako na sociálnej sieti informuje Ekopodnik mestskej časti, požiadali o vyjadrenie Mestskú organizáciu Slovenského zväzu rybárov Bratislava IV, ktorá tento rybný revír spravuje.

„Úhyn rýb je v primeranom množstve normálny jav. Deje sa stále, aj keď je najviac pozorovateľný v jarnom období. Pena na okrajoch štrkoviska sa vyskytuje zvyčajne po veterných dňoch. Podobná pena sa v takomto počasí tvorí aj na iných štrkoviskách,” vysvetľuje Slovenský zväz rybárov.

V sobotu 17. apríla pracovníci Ekopodniku Nové Mesto z brehu Kuchajdy zozbierali päť uhynutých kaprov. „Po celom obvode štrkoviska sme umiestnili nové tabule oznamujúce a popisujúce rybársky revír. Nakoľko nie je aktuálna situácia v zmysle úhynu rýb výnimočná, neplánujme žiadne špeciálne opatrenie. Naši členovia priebežne brehy Kuchajdy monitorujú,” vysvetľuje Ekopodnik a dodáva, že pena sa na mnohých štrkoviskách a jazerách objavuje takmer vždy na jar a ide o fyzikálny jav na povrchu vody, príčinou ktorého je vysoké povrchové napätie na rozhraní vody a vzduchu.

„Keďže povrchová voda nevykazovala v žiadnom roku, keď bola pena po okrajoch jazera, zhoršený stav, až na sinice či riasy, ktoré však boli v limite, dokonca na kúpenie, máme za to, že stav vody je momentálne v poriadku,” uzatvára Ekopodnik.

Viac k témam: Kuchajda, rybár, ryby, úhyn rýb
Zdroj: Webnoviny.sk – Jazero Kuchajda pení a na brehoch sa objavujú mŕtve ryby, bratislavské Nové Mesto reaguje © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čaputová: Začína sa obdobie, počas ktorého sa uskutoční debata o budúcnosti Európy a jej smerovaní

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti Dňa Európy a začiatku Konferencie o budúcnosti Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *