nedeľa , 1 augusta 2021
Home / SVET / Ukrajina sa obáva ruských vojsk na východe krajiny, žiada o silnejšiu podporu Západu

Ukrajina sa obáva ruských vojsk na východe krajiny, žiada o silnejšiu podporu Západu

15.4.2021 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský minister zahraničia požiadal o silnejšiu podporu Západu v čase eskalujúceho napätia na východe Ukrajiny a zhromažďovania sa ruských vojakov pri spoločnej hranici. Dmytro Kuleba sa tak vyjadril po rokovaniach s rezortnými kolegami z Estónska, Litvy a Lotyšska. Ako uviedol, požiadal pobaltské štáty, aby oslovili ostatných členov Európskej únie a NATO o ponúknutie „praktickej pomoci“ Kyjevu.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami na východe Ukrajiny prepukli krátko po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 14-tisíc ľudských životov. Rokovania o jeho politickom vyriešení viaznu, zatiaľ čo správy o porušovaní neistého prímeria v ostatných týždňoch pribúdajú čoraz častejšie.

Ukrajina a Západ tiež vyjadrujú znepokojenie nad správami o rozmiestňovaní ruských vojsk pozdĺž západnej ruskej hranice, ktoré je podľa USA a NATO najväčšie od roku 2014.

Rusko argumentuje, že si môže slobodne rozmiestňovať sily, kdekoľvek sa to na jeho území zdá potrebné, a minister obrany sa skôr počas tohto týždňa vyjadril, že vojenská aktivita v oblasti je v reakcii na hrozby, ktoré predstavujú sily NATO blízko ruských hraníc. Predstavitelia Kremľa tiež varovali Kyjev pred obnovením kontroly nad separatistickými regiónmi s použitím sily, pretože by Rusko mohlo zasiahnuť, aby ochránilo civilistov v regióne.

Viac k témam: hranica s Ukrajinou, pomoc, ruskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina sa obáva ruských vojsk na východe krajiny, žiada o silnejšiu podporu Západu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo Francúzsku sa opäť protestuje proti pandemickým opatreniam, na muške sú aj covid pasy

Odporcovia vlády sa zameriavajú na zákon, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu vo väčšine interiérov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *