nedeľa , 9 mája 2021
Home / SLOVENSKO / Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc Slovákov

Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc Slovákov

13.4.2021 (Webnoviny.sk) – Iniciátori petície na podporu odborníkov zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v utorok odovzdali petíciu s viac než 20-tisíc podpismi na Úrade vlády SR. V tlačovej správe o tom informuje Martina Strmeňová, aktivistka a koordinátorka platformy Nie v našom meste.

Organizátori verejnej výzvy žiadajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), aby odsúdil nenávistné prejavy a inicioval prešetrenie vyhrážok adresovaných odborníkom týchto inštitúcií. Zároveň žiadajú, aby predstavitelia vlády zverejnili okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránili tak ďalším útokom na tieto inštitúcie.

Dôvera občanov je krehká

„Dôvera občanov v štátne inštitúcie a prácu expertov je krehká, vyhrážky pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a BMC SAV sú priamym dôsledkom toho, ako verejní činitelia dlhodobo s verejnosťou komunikujú. Je neprípustné, aby sme tolerovali takýto spôsob komunikácie,“ povedala Strmeňová.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Petícia vznikla ako reakcia na tlačové vyhlásenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z piatka 9. apríla. Matovič v ňom potvrdil, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcín Sputnik V, ktoré sú šesť týždňov uskladnené na Slovensku.

Baťovej a jej rodine sa vyhrážali

„Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič. BMC SAV sa voči tvrdeniu dôrazne ohradilo.

Uviedlo, že osem zo 14 skúšok sa vykonalo v laboratóriách, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov. Ďalších šesť skúšok sa má uskutočniť vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV. Po tlačovom vyhlásení ministra financií sa riaditeľke ŠÚKL Zuzane Baťovej a jej deťom anonym vyhrážal smrťou.

Viac k témam: Iniciatíva Nie v našom meste, Koronavírus, petícia, Sputnik V, vakcína, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk – Petíciu na podporu vedcov zo ŠÚKL a SAV už dostal Heger, podpísalo ju vyše 20-tisíc Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerke Kolíkovej je ľúto, že Letanovská odišla zo strany Za ľudí

Mária Kolíková si váži podporu, ktorú jej Letanovská vyjadrila v nadväznosti na nezmyselné útoky voči nej a jej najbližším.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *