piatok , 30 júla 2021
Home / SLOVENSKO / Štátne rezervy porušili pri nákupe tankov zákon a súťaž bola diskriminačná, tvrdí ÚVO

Štátne rezervy porušili pri nákupe tankov zákon a súťaž bola diskriminačná, tvrdí ÚVO

12.4.2021 (Webnoviny.sk) – Správa štátnych hmotných rezerv porušila pri zákazke na nákup tankov z roku 2019 zákon o verejnom obstarávaní. Také sú zistenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Porušenie sa týka opisu predmetu zákazky a základných princípov zákona o verejnom obstarávaní.

Ako informuje ÚVO, ide o princípy nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp rovnakého zaobchádzania, princíp transparentnosti a princíp hospodárnosti a efektívnosti. Úrad preukázal, že súťaž, ktorej výsledkom bolo podpísanie rámcovej dohody v objeme 3,4 milióna eur bez DPH, bola zadaná diskriminačne.

Zákazke zodpovedalo konkrétne zariadenie

„Kontrolovaný neopísal predmet zákazky (uvoľňovací tank) nestranne, teda tak, aby bol zabezpečený rovnaký prístup pre všetkých uchádzačov alebo záujemcov a zabezpečená čestná hospodárska súťaž. Týmto konaním zvýhodnil konkrétne zariadenie od konkrétneho výrobcu, čo malo vplyv na výsledok verejného obstarávania,” priblížil predseda úradu Miroslav Hlivák.

Štátne rezervy tiež podľa neho stanovili takú kombináciu technických parametrov v rámci opisu predmetu zákazky, ktorej zodpovedá iba konkrétny typ zariadenia od jedného výrobcu.

Rezervy s výsledkom šetrenia súhlasili

ÚVO tiež identifikoval konflikt záujmov v danej súťaži. „Z predloženej dokumentácie a z vyjadrenia kontrolovaného vyplýva, že na príprave súťažných podkladov vrátane stanovenia opisu predmetu zákazky, pred vyhlásením predmetného verejného obstarávania, sa podieľal zamestnanec úspešného uchádzača MSM Martin, s.r.o.,“ dodal Hlivák.

Štátne rezervy súhlasili so všetkými zisteniami, čím úrad mohol znížiť výšku pokuty o polovicu, teda na 15-tisíc eur. ÚVO svoje zistenia postupuje orgánom činným v trestnom konaní.

Viac k témam: tank, verejná súťaž, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Štátne rezervy porušili pri nákupe tankov zákon a súťaž bola diskriminačná, tvrdí ÚVO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obvinený Dömötör zostáva naďalej vo väzbe, v kauze stíhaných svedkov bol vyčlenený na samostatné konanie

Šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave uviedol, že obvinený sa ku skutkom kladeným mu za vinu priznal aj v pozícii svedka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *