Home / EKONOMIKA / Slováci dostanú za starostlivosť o blízkeho viac peňazí, Sociálna poisťovňa zavádza dlhodobé ošetrovné

Slováci dostanú za starostlivosť o blízkeho viac peňazí, Sociálna poisťovňa zavádza dlhodobé ošetrovné

1.4.2021 (Webnoviny.sk) – Od začiatku apríla tohto roka sa na Slovensku zavádza možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné (OČR) pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti.

Tieto osoby budú mať nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Novinku zavádza novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. apríla tohto roka. Zavedenie dlhodobej OČR presadila v parlamente ešte v decembri 2019 vtedajšia vláda Roberta Fica.

Dlhodobá OČR má pokryť životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie (najmenej 5 dní) a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti (najmenej 30 dní) na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára.

Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť. Pozitívnou zmenou od začiatku apríla je aj predĺženie obdobia poskytovania tzv. krátkodobého ošetrovného z 10 na 14 dní.

Viac k témam: novela zákona, OČR, ošetrovné, sociálne poistenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci dostanú za starostlivosť o blízkeho viac peňazí, Sociálna poisťovňa zavádza dlhodobé ošetrovné © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Cirkevné a súkromné zariadenia poradenstva a prevencie budú po novom financované zo štátneho rozpočtu

Vláda tiež odsúhlasila, aby národná rada predmetný návrh prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *