Home / SVET / Video: Desiatky tisíc Rumunov sa rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom, prišiel aj princ Charles

Video: Desiatky tisíc Rumunov sa rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom, prišiel aj princ Charles

BUKUREŠŤ 16. decembra (WebNoviny.sk) – Desiatky tisíc Rumunov a členovia kráľovských rodín sa dnes počas štátneho pohrebu v Bukurešti naposledy rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom Michaelom.

Michael, ktorý v Rumunsku vládol vo dvoch obdobiach až kým ho v roku 1947 neprinútili abdikovať komunisti, zomrel 5. decembra vo Švajčiarsku vo veku 96 rokov.

Na rozlúčke nechýbali viaceré významné osobnosti

Na rozlúčke v kráľovskom paláci sa zúčastnili napríklad britský princ Charles, švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia či bývalý španielsky kráľ Juan Carlos s kráľovnou Sofiou. Na následnom obrade, ktorý v katedrále, kde Michaela 6. septembra 1940 druhý raz korunovali, viedol rumunský pravoslávny patriarcha Daniel, nechýbali ani luxemburský veľkovojvoda Henrich I., princezná Astrid a princ Lorenz belgický či rumunský prezident Klaus Iohannis.

Michael sa narodil 25. októbra 1921 ako syn rumunského korunného princa Karla II. a jeho manželky, Heleny Gréckej a Dánskej. Bol prapravnukom britskej kráľovnej Viktórie, bratrancom z tretieho kolena kráľovnej Alžbety II. a príbuzenské vzťahy mal aj s kráľovskými rodinami v Nórsku, Švédsku, Španielsku a Dánsku.

Rakvu naložili do kráľovského vlaku

Procesia s Michaelovým telom po obrade pomaly prešla rumunským hlavným mestom až na železničnú stanicu, kde rakvu naložili do kráľovského vlaku. Ten ju odvezie do mesta Curtea de Arges, kde Michaela pochovajú vedľa jeho manželky Anny Bourbonsko-Parmskej, ktorá zomrela vlani.

Rodina kráľa Michaela minulý rok informovala, že trpí leukémiou a ďalšou formou rakoviny a preto sa sťahuje z verejného života. Svoje povinnosti prenechal najstaršej dcére Margaréte.

Viac k témam: princ Charles, Rumunsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Desiatky tisíc Rumunov sa rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom, prišiel aj princ Charles © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

USA a ďalší spojenci Ukrajiny sú priamo vo vojne s Ruskom, vyhlásil minister zahraničia Lavrov

Lavrov zdôraznil, že USA, Spojené kráľovstvo a mnohí ďalší „vedú vojnu“ proti Rusku a sú zapojení do nepriateľských akcií voči Moskve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *