Home / SLOVENSKO / Kresťania vyzývajú prezidenta na diskusiu, chcú podporovať toleranciu voči LGBTI komunite

Kresťania vyzývajú prezidenta na diskusiu, chcú podporovať toleranciu voči LGBTI komunite

BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Pri osobách s orientáciou na rovnaké pohlavie považujeme za citlivý problém časté neprijatie zo strany aj tých najbližších – rodiny, rovesníkov či okolia a sme preto odhodlaní podporovať toleranciu a súčasne hľadať riešenia prijateľné pre celú spoločnosť.

Tvrdí to podpredseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) Pavol Kossey, ktorého stanovisko agentúre SITA zaslala Miriam Kuzárová z mimovládnej organizácie CitizenGo. Kresťanské inštitúcie tak zareagovali na stretnutie prezidenta Andreja Kisku s LGBTI aktivistami a zaslali mu otvorený list, v ktorom ho žiadajú o osobné stretnutie.

Riešenia bez zmeny legislatívy

Iniciátori otvoreného listu, pod ktorý sa na internetovom portále CitizenGo podpísalo už vyše osemtisíc ľudí, uvádzajú, že všetky problémy, na ktoré prezident upozorňoval, sú už v súčasnosti bez prekážok a okamžite riešiteľné v rámci platných zákonov. Napríklad problém s informovaním o zdravotnom stave pacienta sa dá podľa FKI vyriešiť pozbavením mlčanlivosti lekára, pri dedení zase partnerom odporúčajú využiť inštitút dedenia zo závetu.

Odporúčame:
Poslanec Smeru Podmanický je proti manželstvám homosexuálov, kresťania naleteli Kiskovi

Je poľutovaniahodné, že prezident označil náš právny systém za krutý, pričom si neoveril možnosti riešení, ktoré ponúka,“ uvádzajú v otvorenom liste zástupcovia FKI a domnievajú sa, že tento ich príspevok môže diskusiu o riešení problémov párov rovnakého pohlavia posunúť dopredu.

Zdá sa, že podobne ako mnohé európske štáty aj Slovenská republika, stojí pred otvorením Pandorinej skrinky, ktorá po zväzkoch osôb rovnakého pohlavia, zvyčajne prináša aj ,manželstvá‘ a adopcie detí rovnakopohlavnými pármi,“ tvrdia iniciátori otvoreného listu a vysvetľujú tak prečo hľadajú riešenia, ktoré by bolo možné použiť aj bez zmeny legislatívy.

Nesúhlasné výroky sú označované ako homofóbne

O veľkom záujme verejnosti riešiť tieto bariéry okamžite dostupnými právnymi prostriedkami, svedčí aj fakt, že v priebehu jedného dňa tento Otvorený list podporilo až sedemtisíc občanov,” poznamenal predseda Fóra kresťanských inštitúcií Tomáš Kuzár.

Odporúčame:
Právny systém je podľa Kisku ku komunite LGBTI krutý, prezident by privítal racionálnu diskusiu

Zástupcovia kresťanských inštitúcií zároveň dodali, že ak sa objavia ďalšie prekážky v realizovaní základných ľudských práv a slobôd občanov, občianska spoločnosť bude pripravená o nich diskutovať a hľadať riešenie pre dobro celej spoločnosti. „Je však potrebné prezidentovi pripomenúť, že táto diskusia je náročná, a to aj preto, že každý, kto vyjadrí akýkoľvek nesúhlasný názor s požiadavkami LGBTI aktivistov je ostrakizovaný. Nesúhlasné výroky sú označované ako nenávistné a homofóbne,“ dodávajú iniciátori otvoreného listu.

Viac k témam: Andrej Kiska, kresťania, LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk – Kresťania vyzývajú prezidenta na diskusiu, chcú podporovať toleranciu voči LGBTI komunite © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obnovenú Michalskú vežu sprístupnili verejnosti, pribudla aj digitálna vrstva výstavy (foto)

Michalská veža prechádzala od júla 2021 generálnou rekonštrukciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *