Home / KULTÚRA / Umenie / Zomrel Lawrence Ferlinghetti, básnik a aktivista stál aj pri zrode beatnického hnutia

Zomrel Lawrence Ferlinghetti, básnik a aktivista stál aj pri zrode beatnického hnutia

24.2.2021 (Webnoviny.sk) – Vo veku 101 rokov zomrel americký básnik, maliar a aktivista Lawrence Ferlinghetti. Ako vydavateľ a predajca kníh stál v päťdesiatych rokoch minulého storočia pri zrode beatnického hnutia.

Ferlinghetti skonal v pondelok doma v San Franciscu, informoval jeho syn Lorenzo Ferlinghetti. Stalo sa tak necelý mesiac pred jeho 102. narodeninami. Zomrel „vo svojej izbe“, držiac za ruky syna a jeho priateľku, „keď naposledy vydýchol“. Príčinou smrti bolo pľúcne ochorenie. Ferlinghetti podľa jeho syna dostal minulý týždeň prvú dávku vakcíny proti COVID-19.

Vydal aj knihy Kerouaca

Ako uvádza agentúra AP, za uplynulých 60 rokov bolo len málo básnikov tak dobre známych alebo takých vplyvných. Na celom svete predal viac ako milión kópií jeho kníh a viedol jedno z najznámejších a najosobitejších kníhkupectiev na svete, City Lights.

I keď sa sám nikdy nepovažoval za jedného z beatnikov, bol patrónom a spriaznenou dušou a pre mnohých trvalým symbolom. Prostredníctvom vydavateľstva patriaceho pod City Lights vydal knihy Jacka Kerouaca, Williama S. Burroughsa a mnohých ďalších.

Vydanie prelomového Vytia Allena Ginsberga v roku 1957 viedlo k súdnemu procesu pre urážku mravnosti a napokon položilo nové základy pre slobodu vyjadrovania.

Odmietol maďarské ocenenie

Podarilo sa mu tiež vzdorovať internetu, reťazcom a vysokým nájmom, ktoré zničili množstvo menších predajcov kníh v San Francisco Bay Area. City Lights však zostalo prosperujúcim politickým a kultúrnym centrom. Predajňa prežila dokonca aj koronakrízu, keď musela zatvoriť a na to, aby nezanikla, bolo potrebných 300-tisíc dolárov, pričom kampaň prostredníctvom GoFundMe rýchlo nazbierala 400-tisíc.

Medzi jeho najznámejšie zbierky básní patria Obrázky zašlého sveta (1955) a Kolotoč v hlave (1958). Písal aj divadelné hry, prózu, prekladal a maľoval.

V roku 2012 odmietol prijať cenu maďarského PEN klubu, pretože sa dozvedel, že ju sponzoruje tamojšia pravicová vláda.

Viac k témam: umelec, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Lawrence Ferlinghetti, básnik a aktivista stál aj pri zrode beatnického hnutia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Tohtoročná Biela noc potrvá 17 dní, bude divácky atraktívna a maximálne bezpečná

V Bratislave sa podujatia konajú večer od 17. septembra do 3. októbra a v Košiciach naplánovali podujatia od 9. do 24. októbra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *