sobota , 27 februára 2021
Home / SVET / Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusko chce údajne získať ďalšie pôžičky

Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusko chce údajne získať ďalšie pôžičky

22.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok privítal bieloruského kolegu Alexandra Lukašenka. Podľa medializovaných informácií Lukašenko vycestoval do Ruska s cieľom získať pre postsovietsku republiku ďalšie pôžičky. Bieloruský líder to popiera.

Zdôraznili blízke hospodárske väzby

Podľa svojich slov neprichádza s tým, aby niečo žiadal. Po spornom Lukašenkovom znovuzvolení vlani v auguste Kremeľ výrazne rozšíril hospodársku aj politickú podporu svojmu susedovi. V septembri Putin oznámil, že Moskva Bielorusku poskytne úver 1,5 miliardy amerických dolárov.

Skôr tento mesiac denník Kommersant citoval zdroje blízke vláde, podľa ktorých sa počas Lukašenkovej návštevy bude diskutovať o ďalšej pôžičke, tentokrát v objeme tri miliardy dolárov.

Lídri sa stretávajú v letovisku Soči na pobreží Čierneho mora. V krátkych vystúpeniach pred začatím rozhovorov obaja zdôraznili blízke hospodárske a kultúrne väzby oboch krajín.

Otvorené roztržky vo vzťahoch

Rusko a Bielorusko dlhodobo úzko spolupracujú v politickej, ekonomickej aj bezpečnostnej oblasti. Otvorené roztržky v ich vzťahoch však boli bežné. V období pred voľbami z 9. augusta napríklad Lukašenko opakovane tvrdil, že Kremeľ chce Bielorusko prinútiť, aby sa vzdalo nezávislosti.

Po tom, čo Európska únia a USA označili výsledok volieb za zmanipulovaný a proti Bielorusku zaviedli sankcie, sa môže Lukašenko fakticky opierať iba o ruskú podporu, uviedla agentúra AP.

Zdroj: Webnoviny.sk – Putin sa stretol s Lukašenkom, Bielorusko chce údajne získať ďalšie pôžičky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Exministerka vnútra aj šéf tajnej služby odpočúvali tisícky Macedónčanov, odsedia si niekoľko rokov

Obžalovaných bolo dokopy šesť ľudí. Tí dostali tresty odňatia slobody v rozmedzí od troch do 15 rokov a ďalší šiesti podmienečné tresty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *