piatok , 23 apríla 2021
Home / SLOVENSKO / Úrad špeciálnej prokuratúry čakajú zmeny, vláda odobrila Žilinkov reorganizačný návrh

Úrad špeciálnej prokuratúry čakajú zmeny, vláda odobrila Žilinkov reorganizačný návrh

10.2.2021 (Webnoviny.sk) – Na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vznikne oddelenie organizovaného zločinu, terorizmu a extrémistickej kriminality v rámci odboru všeobecnej kriminality.

Vláda v stredu 10. februára totiž odobrila návrh generálneho prokurátora Maroša Žilinku na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh ÚŠP a ich funkčné zaradenie. Podľa návrhu sa má počet prokurátorov ÚŠP zvýšiť z 35 na 38 a počet zamestnancov v štátnej službe zo 17 na 22.

Efektívnejšie využitie prokurátorov

V rámci nového oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémistickej kriminality by mal pôsobiť jeden vedúci a desať prokurátorov. Pôvodne na oddelení extrémistickej kriminality pôsobil vedúci a štyria prokurátori.

Generálny prokurátor v januári tohto roku navrhovanú zmenu odôvodnil tým, že väčšinu agendy extrémizmu predstavujú prečiny a zaťaženosť prokurátorov vykonávajúcich túto agendu je podstatne nižšia, než je tomu v prípade ich kolegov. „Tou reorganizáciou chceme dosiahnuť, aby sa efektívnejšie využil potenciál prokurátorov,” povedal Žilinka.

Len jeden námestník

Odbor ekonomickej kriminality by sa podľa návrhu mal personálne posilniť z 11 na 14 prokurátorov. Na odbore všeobecnej kriminality by ich malo pôsobiť spolu 22. Špeciálnemu prokurátorovi ostane podľa návrhu jeden námestník.

Zámerom reformy je podľa generálnej prokuratúry (GP) efektívnejšie využitie potenciálu prokurátorov, vyváženejšie rozdelenie trestných vecí medzi nimi a účinnejší boj proti najzávažnejším formám trestnej činnosti. Zmena si podľa GP vyžiada zo štátneho rozpočtu 1 272 118 eur ročne.

Viac k témam: organizačné zmeny, prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrad špeciálnej prokuratúry čakajú zmeny, vláda odobrila Žilinkov reorganizačný návrh © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najširšiu ponuku slovenských remeselných pív nájdete iba v Kauflande

Milovníkov remeselného piva čaká v apríli veľké prekvapenie. V rámci dlhodobého projektu, do ktorého sa zapojilo 29 pivovarov, Kaufland svojim zákazníkom prináša najširší sortiment remeselných pív spomedzi reťazcov a zároveň podporuje pivovarníkov v neľahkom období.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *