piatok , 26 februára 2021
Home / SLOVENSKO / Prokuratúra preverí vyhliadkovú vežu na Štrbskom plese, namiesto múzea tam bude reštaurácia

Prokuratúra preverí vyhliadkovú vežu na Štrbskom plese, namiesto múzea tam bude reštaurácia

9.2.2021 (Webnoviny.sk) – Zákonnosť kolaudácie vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese preverí Generálna prokuratúra SR. Agentúru SITA o tom informovala jej hovorkyňa Jana Tökölyová.

„Generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove zabezpečiť preskúmanie zákonnosti rozhodnutia stavebného úradu obce Štrba o dodatočnom povolení zmeny stavby pred dokončením a vydaní kolaudačného rozhodnutia na stavbu vyhliadkovej veže Tatras Tower na Štrbskom Plese,“ uviedla.

Zistili tri zmeny

Investor veže, popradská spoločnosť High Tatras Tower, s. r. o., priestor určený pôvodne na zriadenie múzea Tatranského národného parku pričlenil k prevádzke reštauračných služieb. Zmeny časti stavby investorovi dodatočne povolil v januári Stavebný úrad v Štrbe a skolaudoval ju. S výstavbou veže začali v júni 2019, petíciu za jej zrušenie v minulosti podpísalo viac ako 8-tisíc ľudí.

Spoločnosť získala stavebné povolenie na stavbu približne 50 metrov vysokej náučno-vyhliadkovej veže Tatras Tower v júni 2019. Koncom októbra minulého roka podala návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Stavebný úrad v Štrbe zistil tri zmeny oproti schválenému zámeru.

Iné dispozičné riešenie

Jednou z nich bolo aj vnútorné dispozičné riešenie prízemia veže. Plocha s výmerou 42 metrov štvorcových, kde sa počítalo s múzeom TANAPu, bola pričlenená k reštauračným službám.

Stavebný úrad svoje rozhodnutie v minulosti obhajoval tým, že žiadne z predložených záväzných stanovísk nebolo nesúhlasné, ani stanovisko Okresného úradu v Poprade, odboru starostlivosti o životné prostredie ako orgánu ochrany prírody.

Pribudnú vzdelávacie atrakcie

Zároveň dodal, že v čase rozhodovania nemal žiadne zákonné dôvody, pre ktoré nemal vydať predmetné rozhodnutie. Investor tvrdí, že náučná a vzdelávacia funkcia veže ostáva zachovaná v plnom rozsahu a aj naďalej má byť nosným prvkom.

„Plánované múzeum ostáva v koncepte náučného prínosu veže Tatras Tower zachované v aktualizovanej forme, pričom edukatívny charakter veže je rozšírený aj o ďalšie moderné, interaktívne vzdelávanie a atrakcie,“ informovala spoločnosť.

Viac k témam: kolaudácia, TANAP Tatranský národný park, vyhliadková veža
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokuratúra preverí vyhliadkovú vežu na Štrbskom plese, namiesto múzea tam bude reštaurácia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Predstavený projekt Safe stay in Croatia

Na dnešnej tlačovej konferencii ministerka cestovného ruchu a športu Chorvátska, Nikolina Brnjac, a riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia, Kristjan Staničić, predstavili projekt Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvátsku).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *