pondelok , 19 apríla 2021
Home / SLOVENSKO / Ústavnoprávny výbor musel vypočúvanie kandidátov na post šéfa protikorupčného úradu prerušiť

Ústavnoprávny výbor musel vypočúvanie kandidátov na post šéfa protikorupčného úradu prerušiť

3.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR (NR SR) dnes vypočul len jednu kandidátku na post šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, a to právničku Zuzanu Dlugošovú.

Po približne dvoch hodinách museli totiž vypočúvanie prerušiť z dôvodu rokovania pléna NR SR. Protikandidát Dlugošovej, Martin Rajniak, tak zatiaľ na rad neprišiel. Termín pokračovania zatiaľ členovia výboru neavizovali.

Dlugošová nezískala dostatok hlasov

Oboch kandidátov ešte v roku 2019 odobrila výberová komisia, na čele ktorej stál vtedajší generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády SR Peter Kovařík.

Právnička Dlugošová uspela už v prvom výberovom konaní spolu s úradníčkou Monikou Filipovou a ako kandidátky ich potvrdila aj vláda. Ani jedna však v roku 2019 nezískala potrebný počet hlasov poslancov parlamentu, a preto sa výberové konanie vyhlásilo nanovo.

Oznamovateľov korupcie by nemali trestať

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2019, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave.

Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní zo strany svojich nadriadených napríklad prepustením zo zamestnania.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavnoprávny výbor musel vypočúvanie kandidátov na post šéfa protikorupčného úradu prerušiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Korčok navrhol Vyšehradskej štvorke, aby prijala podpornú deklaráciu Českej republike (video)

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok priblížil, že jeho návrh bol prijatý a text podpornej deklarácie sa finalizuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *