Home / SLOVENSKO / Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách pretrváva 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách pretrváva 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Na horách bolo vo štvrtok ráno oblačno, vo vyšších polohách malá oblačnosť s teplotami na vrcholoch hôr do -9°C a v stredných polohách -7 až -3°C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Tvrdé ľadové dosky

Na hrebeňoch fúkal mierny, prevažne juhozápadný vietor o sile 3 – 7 m/s, v nárazoch miestami do 25 m/s (90 km/h). Sneh z poslednej periódy sneženia bol po oteplení vlhký až mokrý, následne vplyvom ochladenia zmrzol a čiastočne spevnel.

Na južných svahoch môže byť povrch vyfúkaný na tvrdé ľadové dosky. Počas dňa na mnohých miestach sa očakáva sneženie alebo snehové prehánky.

Lavína pri malom zaťažení

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách v polohách nad 1 500 m n. m. platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V nižších polohách Tatier (pod 1 500 m n. m.) a vo Veľkej a Malej Fatre trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň.

Odporúčame:
Lavína v Iráne zabila osem horolezcov, ďalší je nezvestný

Za poslednú noc pripadol jemný poprašok nového snehu na čiastočne stabilizovanú vrstvu snehu z predchádzajúcej periódy sneženia, ktorý bol vo všetkých pohoriach silným južným vetrom previevaný a ukladaný na záveterné svahy, najmä severozápadných, severných a severovýchodných expozícií vo forme nestabilných snehových dosiek, vankúšov a prevejov.

V týchto miestach sa môže mechanicky uvoľniť lavína už pri malom dodatočnom zaťažení, v niektorých prípadoch i spontánne lavíny. Lavínové nebezpečenstvo naďalej zotrváva.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavína, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách pretrváva 2. stupeň lavínového nebezpečenstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na hraničných priechodoch Záhon a Slovenské Nové Mesto sa pre obmedzenia na maďarskej strane tvoria kolóny kamiónov

Polícia v súvislosti s touto situáciou žiada vodičov prichádzajúcich k hraničným priechodom o zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *