nedeľa , 28 februára 2021
Home / EKONOMIKA / Exekúcie sa pre pandémiu neprerušujú, exekútori však niektoré úkony dočasne nemôžu urobiť

Exekúcie sa pre pandémiu neprerušujú, exekútori však niektoré úkony dočasne nemôžu urobiť

31.1.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje občanov, že v súvislosti s aktuálnymi opatreniami proti pandémii COVID-19 sa exekúcie neprerušujú. Všetky povinnosti dlžníkov a veriteľov tak ostávajú zachované.

Národná rada SR novelizáciou niektorých zákonov dočasne upravila vybrané kompetencie súdnych exekútorov a prerušila plynutie niektorých lehôt.

Dražbu zatiaľ nesmú vykonať

Súdny exekútor nesmie do 28. februára vykonať dražbu alebo iný súťažný proces, smerujúci k predaju majetku dlžníka.

Nesmie tiež vykonať exekúciu predajom nehnuteľnosti, no všetky dovtedy vykonané kroky, ako napríklad blokácia nehnuteľnosti, ostávajú v platnosti.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Do 28. februára sú prerušené aj lehoty na podanie námietok proti exekúcii začatej pred 31. marcom 2017, na podanie návrhu na zastavenie exekúcie začatej po 1. apríli 2017, na podanie námietok proti upovedomeniu o zastavení starej exekúcie a na podanie opätovného návrhu na vykonanie exekúcie pre veriteľa v prípade zastavenia starej exekúcie.

Exekútorské úrady fungujú

„Plynutie všetkých lehôt v uvedených prípadoch, ktoré sa začali pred dňom účinnosti nového zákona, teda pred 19. januárom, sa až do 28. februára preruší. Od 1. marca začnú tieto lehoty opäť plynúť, a to tým dňom, v ktorom boli v deň účinnosti zákona. Ak teda niekomu uplynulo ku dňu účinnosti napríklad päť dní z lehoty na podanie námietok proti exekúcii, 1. marca začne opäť plynúť lehota svojím šiestym dňom a skončí sa 10. marca,“ vysvetlil prezident SKE Miroslav Paller.

Exekútorské úrady fungujú v štandardnom režime päť dní v týždni a päť hodín denne, na ich návštevu sa však nevzťahuje výnimka zo zákazu vychádzania, občania ich teda nemôžu navštíviť.

Môžu sa s nimi skontaktovať prostredníctvom e-mailov alebo telefonicky. Pri plnení si finančných povinností môžu dlžníci využiť bezhotovostný platobný styk.

Viac k témam: exekúcie, exekútor
Zdroj: Webnoviny.sk – Exekúcie sa pre pandémiu neprerušujú, exekútori však niektoré úkony dočasne nemôžu urobiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slováci myslia na nečakané výdavky, viac ako dve tretiny majú našetrené peniaze

Porovnanie s podobným prieskumom z roku 2018 ukazuje, že na jednej strane má dnes viac slovenských domácností vyššie úspory, než je ich mesačný príjem, na druhej strane však výrazne pribudlo domácností s úsporami len do výšky mesačného príjmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *