sobota , 27 februára 2021
Home / SVET / Európska únia chce sprísniť pravidlá pre vývoz vakcín, od AstraZenecy žiada podrobný rozpis dodávok

Európska únia chce sprísniť pravidlá pre vývoz vakcín, od AstraZenecy žiada podrobný rozpis dodávok

26.1.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) varovala pred sprísnením pravidiel pre vývoz vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vyhlásenie prišlo v čase potýčky s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca pre obmedzenie dodávok plánovaných zásob jej vakcíny pre euroblok, informuje spravodajský portál BBC.

Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová po pondelkových rokovaniach s firmou AstraZeneca, ktoré podľa nej nepriniesli dostatočné vysvetlenia, uviedla, že EÚ „podnikne akékoľvek kroky potrebné pre ochranu jej občanov”. „Členské štáty EÚ sú jednotné: vývojári vakcín majú spoločenskú a zmluvnú zodpovednosť, ktorú musia dodržiavať,” napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

EÚ žiada podrobný plán

Ako ďalej uviedla, EÚ si od firmy vyžiadala „podrobné plánovanie dodávok vakcín” a ďalšie stretnutie s jej zástupcami sa uskutoční v stredu. Kyriakidesová upozornila, že „v budúcnosti budú musieť všetky spoločnosti vyrábajúce vakcínu proti COVID-19 v EÚ poskytnúť včasné oznámenie, kedykoľvek budú chcieť exportovať vakcíny do tretích krajín“. K súčasnej situácii sa AstraZeneca zatiaľ nevyjadrila.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

EÚ sa zaviazala ku kúpe 300 miliónov dávok vakcíny, ktorú AstraZeneca vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, s možnosťou dodatočného zaobstarania ďalších 100 miliónov dávok.

O milióny dávok menej

Spoločnosť však pred pár dňami upozornila, že vzhľadom na výrobné komplikácie dodá únii v počiatočnej fáze menej dávok, než bol pôvodný plán – namiesto 80 miliónov len 31 miliónov. Vakcína ešte v únii nie je povolená, Európska lieková agentúra (EMA) by však mohla jej nasadenie schváliť ešte tento piatok.

Únia, ktorá kupuje vakcíny v mene členských štátov a plánuje do konca leta zaočkovať 70 percent svojej dospelej populácie, čelí kritike za pomalé očkovanie. Očkovacie programy v niektorých členských štátoch však okrem iného spomalilo obmedzenie dodávok vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech, ktorým pre to niektoré krajiny hrozia právnymi krokmi.

Viac k témam: Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia chce sprísniť pravidlá pre vývoz vakcín, od AstraZenecy žiada podrobný rozpis dodávok © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Českí poslanci nepodporili predĺženie núdzového stavu, vláda preto vyhlásila nový

Nový núdzový stav bude trvať 30 dní, od 27. februára do 28. marca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *