Home / SLOVENSKO / Predsedníčka ústavného súdu Macejková považuje výroky prezidenta Kisku za urážlivé

Predsedníčka ústavného súdu Macejková považuje výroky prezidenta Kisku za urážlivé

KOŠICE 13. decembra (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková víta, že prezident Andrej Kiska oznámil svoje rozhodnutie vymenovať z dosiaľ navrhnutých kandidátov na funkciu sudcu ústavného súdu troch chýbajúcich sudcov – Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku a Miroslava Duriša.

„Ako predsedníčka ústavného súdu však zároveň musím vyhlásiť, že vyjadrenia (prezidenta, pozn. SITA) na adresu ústavného súdu, ktoré pri oznámení tohto rozhodnutia predniesol, považujem za emotívne a expresívne, ale predovšetkým za neprimerané a neakceptovateľné vzhľadom na ich neadekvátnosť a urážlivý charakter,“ uviedla dnes Macejková vo svojom stanovisku.

Ústavný súd je otvorený kritike

Macejková v stanovisku uvádza, že hoci je ústavný súd otvorený kritike, nemôže nereagovať, ak sa táto kritika zakladá na účelovom výklade rozhodnutí ústavného súdu a bez relevantnej príčiny poškodzuje jeho dobré meno a dôveryhodnosť u občanov.

Odporúčame:
Prezident Kiska vybral troch nových ústavných sudcov, vymenuje ich ešte tento týždeň

„S kritikou rozhodovacej činnosti ústavných súdov politikmi sa v tej či onej podobe stretávame v zásade v každom štáte, v ktorom ústavné súdnictvo existuje. V tejto súvislosti by však malo platiť, že takáto kritika by mala byť vecná, podložená odbornými právnymi argumentmi, nie osobná, emotívna či expresívna. Osobný názor prezidenta na rozhodnutie ústavného súdu nemôže byť dôvodom na dehonestovanie rozhodovacej činnosti ústavného súdu,“ hovorí Macejková.

Odporúčame:
Fica najviac trápi štýl, akým prezident Kiska zaútočil na ústavný súd

Podľa názoru Macejkovej nález I. senátu ústavného súdu zo 6. decembra o porušení základných práv kandidátov na funkciu sudcu ústavného súdu, ktorých prezident odmietol vymenovať, nie je svojvoľný. Naopak, nadväzuje a v odôvodnení aj priamo odkazuje na predchádzajúce rozhodnutia ústavného súdu týkajúce sa problematiky menovania ústavných sudcov, ako aj na stanoviská Benátskej komisie k tejto otázke.

Citovaný nález nie je prejavom pohŕdania ústavou

Macejková argumentuje, že citovaný nález I. senátu ústavného súdu nie je prejavom pohŕdania Ústavou Slovenskej republiky zo strany ústavného súdu, ale nevyhnutným a logickým dôsledkom jej nerešpektovania a nerešpektovania spomenutých skorších rozhodnutí ústavného súdu zo strany prezidenta.

Odporúčame:
Ústavnému súdu hrozí jednofarebnosť, OĽaNO chce zmeniť spôsob voľby kandidátov na sudcov

Tvrdí, že v dôsledku tohto ústavne nekonformného postupu prezidenta sa musel I. senát ústavného súdu v odôvodnení citovaného nálezu zaoberať aj otázkou počtu kandidátov a ďalším postupom prezidenta pri výbere a menovaní sudcov ústavného súdu tak, aby bola zaistená účinná a efektívna ochrana základných práv sťažovateľov a ústavnosti.

„Obviňovanie ústavného súdu a sudcov ústavného súdu z otvorenej ignorácie základných princípov právneho štátu či nerešpektovania pravidiel aplikácie a výkladu práva a označovanie rozhodnutí ústavného súdu za ignorantské zo strany iného ústavného orgánu je v demokratickom právnom štáte neprípustné. Urážanie ústavného súdu a sudcov ústavného súdu je v demokratickom právnom štáte neprípustné aj v situácii, keď sa účastník konania pred súdom cíti byť v dôsledku prehry v spore dotknutý a urazený. V záujme zachovania dôvery občanov v ústavný súd by malo platiť, že napriek tomu, že kritik nesúhlasí s konkrétnym právnym názorom ústavného súdu vyjadreným v jeho rozhodnutí, mal by svoj iný právny názor odôvodňovať kultivovaným a po odbornej stránke erudovaným spôsobom,“ hovorí Macejková.

Stanovisko Benátskej komisie

Ako uviedla predsedníčka ústavného súdu, v danej chvíli musí zopakovať vyjadrenia zo stanoviska Benátskej komisie prijatého 10. a 11. marca 2017 k otázkam týkajúcim sa menovania sudcov ústavného súdu, ktoré si prezident vyžiadal a verejne sa zaviazal rešpektovať ho, a svoj záväzok nesplnil.

„Od prijatia uznesenia z 28. októbra 2015 však nemožno mať viac pochybnosti o tom, že prezident nie je oprávnený vymenovať menej ako polovicu kandidátov navrhnutých národnou radou… podľa čl. 128 ústavy odráža sa v ňom právny názor na túto otázku väčšiny sudcov ústavného súdu, ktorý je konečným arbitrom v ústavných veciach. Benátska komisia odporúča všetkým stranám rešpektovať budúci nález ústavného súdu vo veci aktuálne prebiehajúceho konania o sťažnostiach,“ citovala Macejková niektoré vyjadrenia Benátskej komisie.

Macejková v závere svojho stanoviska uviedla, že vzhľadom na postavenie ústavného súdu ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti a na jej sľub sudcu ústavného súdu bude vo vzťahu k ďalším vyjadreniam pána prezidenta napriek ich expresívnemu charakteru zdržanlivá a nebude komentovať ďalší obsah jeho vystúpenia na utorkovej tlačovej konferencii.

Viac k témam: Andrej Kiska, Benátska komisia, Ivetta Macejková, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Predsedníčka ústavného súdu Macejková považuje výroky prezidenta Kisku za urážlivé © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *