sobota , 27 februára 2021
Home / SVET / Biden začal s nápravou Trumpových chýb, podpísal prvé nariadenia a USA sa vrátia ku klimatickej dohode

Biden začal s nápravou Trumpových chýb, podpísal prvé nariadenia a USA sa vrátia ku klimatickej dohode

21.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden začal svoje pôsobenie v úrade podpísaním pätnástich výkonných nariadení. Len niekoľko hodín po inaugurácii tak začal pracovať na tom, aby zvrátil niektoré kroky svojho predchodcu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Prvé výkonné nariadenie sa pritom týkalo posilnenia federálneho postupu voči pandémii koronavírusu, ďalšími rozhodol o znovupripojení Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode či zmene imigračnej politiky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inaugurácia 46. prezidenta USA Joea Bidena vo Washingtone

„Pokiaľ ide o riešenie kríz, ktorým čelíme, nemôžeme márniť čas,” vyjadril sa Biden prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter cestou do Bieleho domu po inaugurácii. Stanovisko, ktoré jeho kancelária zverejnila k nariadeniam, ďalej uvádza, že Biden „podnikne kroky nielen, aby zvrátil najvážnejšie škody Trumpovej administratívy, ale zároveň začne hýbať krajinu vpred”.

Zrušil aj výstavbu ropovodu

Viaceré opatrenia zavedú v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ktorá si v USA vyžiadala už viac ako 406-tisíc obetí. Povinné bude nosenie rúšok a dodržiavanie sociálnych rozostupov vo všetkých priestoroch federálnej vlády, vznikne nový úrad na koordináciu protipandemických opatrení a zastaví sa proces vystúpenia Spojených štátov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý spustil Trump.

Biden sa tiež zaviazal, že jednou z hlavných priorít jeho administratívy bude boj proti klimatickým zmenám. V tejto súvislosti podpísal výkonné nariadenie, ktorým sa začne proces opätovného pristúpenia Spojených štátov k parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Zrušil tiež povolenie na výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, proti ktorému viac ako desaťročie bojujú environmentalisti a organizácie pôvodných amerických obyvateľov. O tomto kroku by sa malo podľa tlačovej tajomníčky Jen Psaki hovoriť, keď Biden v piatok ako prezident absolvuje svoj prvý oficiálny telefonát so zahraničným lídrom – kanadským premiérom Justinom Trudeaum.

Múr na mexickej hranici nebude

Ropovod má dopravovať ropu z kanadskej provincie Alberta do Nebrasky. Práce na ropovode prerušili, no v roku 2019 ich opäť obnovili, keďže prezident Donald Trump zrušil rozhodnutie svojho predchodcu Baracka Obamu, ktorý v roku 2015 vetoval zákon schvaľujúci výstavbu.

V oblasti imigračnej politiky Biden zrušil Trumpovo vyhlásenie núdzového stavu, ktoré mu umožnilo financovanie múra pozdĺž mexickej hranice, a tiež kontroverzný zákaz vstupu pre ľudí z niekoľkých prevažne moslimských krajín. Ďalšie nariadenia sa podľa BBC týkali rasovej a rodovej rovnosti.

Viac k témam: americký prezident, inaugurácia prezidenta, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden začal s nápravou Trumpových chýb, podpísal prvé nariadenia a USA sa vrátia ku klimatickej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Českí poslanci nepodporili predĺženie núdzového stavu, vláda preto vyhlásila nový

Nový núdzový stav bude trvať 30 dní, od 27. februára do 28. marca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *