nedeľa , 7 marca 2021
Home / šport / Ostatné športy / Koronavírus zanechal na sestrách Fialkových stopy, Paulína je na svojom energetickom dne

Koronavírus zanechal na sestrách Fialkových stopy, Paulína je na svojom energetickom dne

20.1.2021 (Webnoviny.sk) – Dodatočné a komplexnejšie vyšetrenia u sestier Paulíny a Ivony Fialkových, ktoré v úvode aktuálnej biatlonovej sezóny prekonali ochorenie COVID-19, neukázali výraznejšie negatívne zmeny v ich organizme. Naďalej môžu trénovať, ale to neznamená, že nákaza koronavírusom u nich nezanechala žiadne stopy.

Výrazné zaostávanie

“Vyšetrenia neukázali závažné mechanické porušenie pľúc alebo srdca. U mňa sú však na pľúcach drobné zmeny aj vyskytla sa aj srdcová arytmia. Nie je to však také závažné, aby som nemohla ďalej trénovať,” uviedla Paulína Fialková v spoločnom video so sestrou Ivonou na facebooku.

Sestry Fialkové v sezóne Svetového pohára 2020/2021 výrazne zaostávajú za svojimi výsledkami z uplynulých zím, ale aj za ambíciami, ktoré si nastavili v novom súťažnom ročníku.

V dôsledku nákazy COVID-19 absolvovali však len tri z doterajších šiestich kôl Svetového pohára a s veľmi slabými výsledkami.

Skúsenejšia a v minulosti aj úspešnejšia Paulína sa ani raz nedostala do bodovanej štyridsiatky pretekárok, mladšia Ivona dosiaľ nazbierala iba 13 bodov za jedno 28. miesto v rýchlostných pretekoch v Oberhofe.

Priskoro začali trénovať

Neskôr obe priznali, že je za tým prekonanie nákazy koronavírusom z úvodu sezóny.

“Mali sme ľahký priebeh, ale podcenili sme túto chorobu a začali sme trénovať príliš skoro. Cítili sme sa veľmi fajn, mali sme vidinu rýchleho naskočenia do sezóny Svetového pohára. S odstupom času sa ukázalo, že sme na tom čoraz horšie a ‘korona’ vyčerpala naše telá,” zhodli sa rodené Breznianky.

“Nechceli sme si pred sezónou dopredu rozprávať, že sme mali COVID-19, lebo subjektívne sme sa cítili dobre. Preteky však ukázali závažné problémy s dýchaním a to sme už ľuďom nevedeli vysvetliť, prečo nemôžeme ísť na sto percent,” poznamenali najlepšie slovenské biatlonistky po ére Anastasie Kuzminovej.

Ivona Fialková vysvetlila, že v bežnom živote by zmenu v organizme zrejme nepocítila. Lenže vo Svetovom pohári potrebuje svoje pľúca namáhať na 100 a nie 90 percent a tam už nastal problém.

Anterselvu vynechajú

“Keď sa pľúca dostatočne neokysličia, dopláca na to hlava, svaly, je tým ovplyvnená streľba a ani koncentrácia nefunguje tak, ako by mala,” vysvetlila Ivona Fialková.

Sympatické sestry vynechajú najbližšie kolo Svetového pohára v talianskej Anterselve (21.- 24. 1.), čo sa očakávalo.

Potom sa však mladšia Ivona zúčastní na majstrovstvách Európy v poľskom stredisku Duszniki-Zdrój (27.- 31. 1.), staršia Paulína sa sústredí len na účasť na majstrovstvá sveta v slovinskej Pokljuke (10.- 21. 2.).

“COVID-19 nás postihol obe, ale rozdielnym spôsobom. U mňa sa prejavuje deficit súťaží, potrebujem sa do toho dostať, strieľať, behať. Preto pôjdem na majstrovstvá Európy. Odbehnem tam šprint aj stíhačku a pokúsim sa rozpretekať. Následne pôjdem do Obertiliachu, kde si spravím hypoxickú adaptáciu a uvidím, na čom budem,” vysvetlila Ivona Fialková.

Totálne vyčerpanie

Paulína sa na ME nechystá, preteky momentálne pre ňu nie sú vhodná voľba.

“Pôjdem na sústredenie, kde sa vynasnažím dostať aspoň na svoje priemerne dobré pocity. Ak nedôjde k závažným problémom, budem štartovať na majstrovstvách sveta. Lekári však skonštatovali, že choroba u mňa spôsobila totálne vyčerpanie organizmu, som na svojom energetickom dne. A niekedy trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa z toho človek dostane,” doplnila Paulína Fialková.

Obe sestry sa na záver zhodli, že šport dokáže byť niekedy veľmi tvrdý, ale neprestanú bojovať. Prosia však fanúšikov o zhovievavosť a podporu.

“Zázraky sa teraz zrejme nedajú očakávať. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú a chápu túto situáciu, Bojujeme ďalej,” zhodli sa na záver obe sestry.

Viac k témam: biatlon
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus zanechal na sestrách Fialkových stopy, Paulína je na svojom energetickom dne © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vlhová predviedla v obrovskom slalome skvelý výkon, po 1. kole skončila druhá za Shiffrinovou (video)

Tretie miesto patrí prekvapeniu tejto sezóny Poľke Maryne Gasienicovej-Danielovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *