streda , 27 januára 2021
Home / EKONOMIKA / Pracovali ste v zahraničí, ale teraz máte home office? Sociálne poistenie vám i naďalej beží v cudzine

Pracovali ste v zahraničí, ale teraz máte home office? Sociálne poistenie vám i naďalej beží v cudzine

14.1.2021 (Webnoviny.sk) – Ak zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) s bydliskom na území Slovenska začnú vykonávať zárobkovú činnosť výlučne z domu, pričom doteraz vykonávali takúto činnosť výlučne v inom členskom štáte Európskej únie, nie je potrebné túto zmenu oznámiť Sociálnej poisťovni.

Zamestnanec alebo SZČO zostávajú poistení na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Určenie uplatniteľnej legislatívy nie je potrebné

“V prípade, ak zamestnanec alebo SZČO začne vykonávať zárobkovú činnosť z domu, avšak stále vykonáva činnosť v inom členskom štáte EÚ (napríklad pár dni v mesiaci vykonáva činnosť v sídle firmy), pričom doteraz vykonával zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, ani túto zmenu netreba oznámiť Sociálnej poisťovni,” uviedla poisťovňa.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Sociálnu poisťovňu preto netreba žiadať o tzv. určenie uplatniteľnej legislatívy. Zamestnanec alebo SZČO zostávajú poistení na sociálne zabezpečenie v danom členskom štáte EÚ.

Len po dobu koronavírusu

Zamestnanec, ktorému vznikne pracovný pomer v inom členskom štáte únie počas pandémie koronavírusu a pre mimoriadne opatrenia momentálne vykonáva prácu z domu, pričom podľa pracovnej zmluvy bude vykonávať zárobkovú činnosť výlučne v inom členskom štáte EÚ, je od vzniku pracovného pomeru poistený v danom členskom štáte.

“Tieto a ďalšie osobitné pravidlá súvisiace s výkonom zárobkovej činnosti na území členských štátov EÚ, Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a Švajčiarska sa uplatňujú výlučne počas trvania pandémie koronavírusu, najdlhšie do 30. 6. 2021,” dodala poisťovňa.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, práca v zahraničí, práca z domu, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Pracovali ste v zahraničí, ale teraz máte home office? Sociálne poistenie vám i naďalej beží v cudzine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda posunula splatnosť sociálnych odvodov za január do 30. júna tohto roka

Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za január na poistnom o 21,6 milióna eur menej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *