piatok , 22 januára 2021
Home / SVET / Plánovali ste cestu do Grécka? Nezabudnite na vyplnenie formulára a negatívny test

Plánovali ste cestu do Grécka? Nezabudnite na vyplnenie formulára a negatívny test

12.1.2021 (Webnoviny.sk) – Osoby, ktoré pricestujú do Grécka, musia absolvovať povinnú sedemdňovú karanténu. Na svojom webe to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa okrem absolvovania karantény naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára (PLF formulár) v angličtine, ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny.

Vo formulári je potrebné uviesť odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku. Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe.

Negatívny PCR test

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje cestujúcich, že v prípade uvedenia nekorektných údajov vo formulári môžu aerolínie odoprieť cestujúcim vstup do lietadla. Niektoré letecké spoločnosti vyžadujú vyplnenie PLF formuláru a predloženie QR kódu aj od všetkých pasažierov opúšťajúcich Grécko. Veľvyslanectvo SR v Aténach preto odporúča vyplniť PLF formulár aj osobám na odchode z krajiny.

Viac o téme: Koronavírus

Pri vstupe do Grécka sa každý cestujúci musí preukázať negatívnym výsledkom PCR testu na prítomnosť ochorenia COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Nutné je počítať s testovaním prichádzajúcich osôb antigénovým testom na hraničných vstupoch do krajiny a na letiskách. Nikomu s pozitívnym výsledkom nebude umožnené do krajiny vstúpiť.

Len jeden hraničný priechod

Občania SR môžu vstúpiť do Grécka pozemnou dopravou iba cez bulharsko-grécky hraničný priechod Kulata – Promachon, kde sa od všetkých cestujúcich vyžaduje predloženie negatívneho výsledku PCR testu nie staršieho ako 72 hodín.

Osvedčenia musia byť napísané v anglickom jazyku a majú obsahovať meno, priezvisko a číslo cestovného pasu alebo občianskeho preukazu cestujúceho. Výnimku z tejto povinnosti majú deti do desiatich rokov. Hraničný priechod Kulata – Promachon je v čase od 23.00 do 7.00 pre cestujúcich autami a autobusmi uzatvorený. Toto obmedzenie neplatí pre kamióny.

Rezort diplomacie upozorňuje, že na území Grécka platí od 7. novembra do 18. januára lockdown a s ním spojené obmedzenie vychádzania mimo domovov a pracovísk na absolútne minimum. O výnimku zo zákazu vychádzania je možné požiadať SMS správou, písomným formulárom, alebo vystaveným potvrdením od zamestnávateľa. Cestujúci nájdu podrobnejšie informácie na webovej stránke rezortu diplomacie.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, karanténa, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Plánovali ste cestu do Grécka? Nezabudnite na vyplnenie formulára a negatívny test © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Lídri EÚ sa chcú dohodnúť na type očkovacích preukazov, do niektorých krajín sa bez nich možno nedostanete

Prvým cieľom certifikátov bude ich využitie na medicínske účely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *