Home / šport / Ostatné športy / Rusi nebudú bojkotovať olympiádu v Pjongčangu, predstavia sa pod neutrálnou vlajkou

Rusi nebudú bojkotovať olympiádu v Pjongčangu, predstavia sa pod neutrálnou vlajkou

MOSKVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Ruskí športovci sa predstavia pod neutrálnou vlajkou na budúcoročných ZOH v kórejskom Pjongčangu s oficiálnym posvätením od národného olympijského výboru (OKR).

„Zhodli sme sa, že naši pretekári musia ísť a súťažiť v Pjongčangu,“ oznámil výsledok utorkového kongresu za zatvorenými dverami prezident OKR Alexander Žukov. „Chvalabohu, že to máme za sebou a pôjdeme na olympiádu,“ reagoval hviezdny hokejista Iľja Kovaľčuk.

Športovci dostanú individuálne pozvánky

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pošle ruským športovcom individuálne pozvánky, no OKR z vybraných pretekárov zostaví reprezentáciu podľa vlastných preferencií.

Odporúčame:
Ruskí športovci sa obrátili na arbitrážny súd, pred olympiádou chcú doriešiť dopingové kauzy

„Myslím si, že MOV má záujem, aby sa na ZOH predstavili najlepší ruskí športovci. To znamená, že napríklad náš hokejový tím bude zložený z najtalentovanejších hráčov,“ uviedol Žukov a dodal, že na podujatí sa zúčastní približne 200 Rusov.

Závery utorkového rokovania OKR však neovplyvnia právne kroky proti rozhodnutiu MOV. Dosiaľ sa obrátilo na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne všetkých 25 ruských športovcov, ktorých pre porušenie antidopingových pravidiel spätne diskvalifikovali zo ZOH 2014 v Soči a doživotne dištancovali z diania pod piatimi kruhmi.

Dopingový škandál okolo ZOH v Soči

Exekutíva MOV v Lausanne minulý utorok rozhodla, že vzhľadom na rozsiahly dopingový škandál okolo ZOH 2014 v Soči sa ruskí športovci môžu predstaviť v Pjongčangu iba so statusom neutrality, čiže pod olympijskou vlajkou a bez možnosti vypočuť si národnú hymnu v prípade víťazstiev.

Aj to platí len pre Rusov bez dopingovej minulosti, ktorí budú vystupovať pod značkou OAR (Olympic Athlete from Russia). Tiež sa nebudú môcť zúčastniť na otváracom ani záverečnom ceremoniáli. Zoznam čistých športovcov určí osobitná komisia MOV.

Viac k témam: doping, Medzinárodný olympijský výbor, Rusko, ZOH Zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi nebudú bojkotovať olympiádu v Pjongčangu, predstavia sa pod neutrálnou vlajkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plavkyňa Soňa Rebrová sa pokúsi zdolať legendárny kanál La Manche, chce tak pomôcť slovenským riekam (foto+video)

V prípade úspechu bude iba druhou Slovenkou v histórii, ktorá tento prieliv samostatne preplávala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *