Home / SLOVENSKO / Do zóny Nové Nivy v Bratislave pribudne projekt z dielne svetových architektov

Do zóny Nové Nivy v Bratislave pribudne projekt z dielne svetových architektov

BRATISLAVA 11. decembra 2017 (WBN/PR)

Nové Nivy žijú, HB Reavis pokračuje v rozvoji projektov v zóne
Na rohu Košickej a Mlynských nív vznikne nový projekt
Twin City Tower má nového majoritného nájomníka
Postupné ukončenie asanačných prác na projekte Stanica Nivy

Zóna Nové Nivy žije. Bratislavčania sa v horizonte niekoľkých rokov môžu tešiť na novú autobusovú stanicu, nový bulvár Mlynské nivy, doplnkové dopravné riešenie aj záchytné parkoviská a samozrejme nové kancelárske aj obchodné projekty. To všetko môžu priniesť Nové Nivy, nová štvrť v Bratislave, ktorá sa stane srdcom mesta z pohľadu biznisu, dopravy aj voľného času.

Nový projekt v zóne Nové Nivy

Na rohu Mlynských Nív a Košickej vznikne nová mestská štruktúra, ktorá bola navrhnutá s dôrazom na vytvorenie funkčného verejného priestoru definovaného budúcim prirodzeným pohybom ľudí. Nová časť mesta bude aktivovaná verejnou plochou o rozlohe Hlavného námestia, malým parkom, parterom s množstvom služieb a miestom pre podujatia rôzneho druhu, tak aby priestor slúžil celej štvrti, nie len tomuto projektu. Zóna tak nadobudne komunitný charakter a prinesie možnosti v oblasti rozvoja kreatívneho aj klasického biznisu, v neposlednom rade tak aj množstvo pracovných príležitostí.

Kulisy námestia bude tvoriť viacero multifunkčných budov, ktoré zmenia pohľad na pracovné prostredie v Bratislave a svojim budúcim užívateľom prinesú nový, zdravý a motivujúci priestor pre ich každodenné aktivity v rámci vnútorných priestorov aj na množstve terás.

Za dizajnom konceptu stojí tretie najväčšie britské architektonické štúdio Allford Hall Monaghan Morris, držiteľ Stirling Prize 2015 vydávaný Royal Institute of British Architects, s podporou britských špecialistov na psychológiu správania sa ľudí v mestských štruktúrach Space Syntax.

Výstavba komplexu bude realizovaná v dvoch fázach, potrvá približne 5 rokov a prinesie zóne Nové Nivy prirodzené centrum s námestím. Dominantou projektu sa stane veža situovaná priamo na rohu Mlynských Nív a Košickej ulice. Dokončenie jednotlivých budov projektu je plánované v priebehu rokov 2020 – 2023. Už v máji 2017 mala spoločnosť HB Reavis na projekt schválený investičný zámer a v najbližších týždňoch podá žiadosť na posúdenie vplyvu na životné prostredie EIA.

Tak ako je projekt Stanica Nivy dopravným a nákupným centrom zóny Nové Nivy, tak bude tento projekt centrom biznisu a mestského životného štýlu. Hneď v niekoľkých budovách sa budú stretávať veľké firmy aj menší začínajúci podnikatelia. Nový koncept pracovného prostredia zabezpečí správny mix rôznych biznisových komunít, vďaka čomu vznikne silná synergia medzi úspešnými etablovanými spoločnosťami a začínajúcimi start-upmi, ktorá priláka do Nových Nív ďalších mladých talentovaných ľudí.

Prílohou tejto tlačovej správy sú prvé vizualizácie plánovaného projektu.

Twin City Tower v prevádzke od 2018

Necelý rok pred dokončením oznamuje spoločnosť HB Reavis tri štvrtinovú obsadenosť priestorov Twin City Tower. Okrem nájomcov z oblasti leasingu a energo-chémie, bude majoritným nájomníkom aj významná medzinárodná technologická firma. Veža, ktorá je súčasťou komplexu Twin City, bude nájomcom odovzdaná do používania na jeseň 2018.

Ďalšie budovy v rámci komplexu Twin City:
Plnej obsadenosti ešte pred dokončením sa tešili aj ostatné časti komplexu. Napríklad Twin City B, ktoré je majoritne obsadené medzinárodnou zaisťovacou spoločnosťou Swiss Re, či Twin City C, ktoré obsadia spoločnosti ako Sygic, SAP, Accace, CRIF a Yangfeng, či centrála HB Reavis Group.

Stanica Nivy

Výstavba projektu začala už v máji tohto roku stavbou Nivy Tower, budúcej najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku, ktorá je súčasťou projektu Stanica Nivy. Po presťahovaní starej autobusovej stanice na miesto Náhradnej stanice na Bottovej ulici začala spoločnosť HB Reavis s asanáciou starého objektu stanice. Asanačné práce budú v najbližších týždňoch ukončené, na čo nadviažu výkopové práce a odvoz stavebnej sute. Otvorenie novej autobusovej Stanice Nivy je plánované na rok 2020.

Stanica Nivy – Smart City

Dňa 6. 3. 2017 požiadala skupina HB Reavis vládu SR o pridelenie osvedčenia o významnej investícii pre svoj zámer „Stanica Nivy – Smart City“. Cieľom zámeru je vybudovať Stanicu Nivy a okolité súvisiace projekty tak, aby došlo k efektívnemu prepojeniu tohto významného dopravného uzla s mestskou aglomeráciou na druhom brehu Dunaja.

Investičný zámer „Stanica Nivy – Smart City“ pozostáva z kombinácie viacerých kancelárskych projektov, projektov dopravnej obslužnosti, verejnej infraštruktúry, novej autobusovej stanice, nákupného centra aj doplnkového dopravného riešenia. V nasledujúcich rokoch plánuje spoločnosť, podľa vopred stanovenej etapizácie, investovať v Bratislave viac ako 1 mld. eur, pričom do výstavby verejnej infraštruktúry investuje viac ako 180 miliónov eur. Okrem kancelárskych a obchodných priestorov prinesie táto investícia Bratislave významné budovanie verejnej infraštruktúry. Mesto získa nový impulz pre hospodársky rast a priestor pre rozvoj ekonomiky a pracovných príležitostí.

HB Reavis pri pridelení osvedčenia o významnej investícii nežiada o finančné stimuly a projekty chce realizovať bez účasti štátu. Štatút však môže priniesť zefektívnenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte.

„Vzhľadom na objem investícií, vo výške viac ako 1 mld. eur, ktoré plánujeme v zóne Nivy a priľahlých lokalitách investovať, sme sa rozhodli využiť možnosť, vďaka ktorej efektívne skrátime proces budovania novej mestskej štvrte. Ide nám hlavne o dodržanie zákonom stanovených lehôt v konaniach, ktoré s výstavbou súvisia a efektívne využitie času a prostriedkov ktoré v Bratislave investujeme. V žiadnom prípade nemáme záujem o získanie finančných stimulov,“ uviedol Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

Mlynské Nivy – nový bratislavský bulvár

Súčasťou širšieho kontextu projektov developera v zóne Nivy je aj kompletná obnova dopravnej a technickej infraštruktúry ulice Mlynské nivy a priľahlých komunikácií. Kompletné náklady na obnovu sú vyčíslené na 24 miliónov eur.

Vďaka tejto investícii vznikne nový bulvár s obnovenou infraštruktúrou, podzemným kruhovým objazdom, bezpečnými priechodmi pre chodcov, cyklotrasami, zástavkami a novými chodníkmi aj zeleňou. HB Reavis čaká v rámci týchto projektov na dokončenie povoľovacieho procesu. Termín začatia obnovy tak ešte nie je známy.

Parkovacie domy na oboch brehoch Dunaja

Okrem lanovky ako inovatívneho a ekologického doplnkového dopravného prostriedku spoločnosť ponúka aj vybudovanie záchytných parkovacích domov na oboch brehoch Dunaja. Táto ambícia je v línii s novou parkovacou politikou hlavného mesta a zároveň snahou znížiť množstvo áut v centre. Riešenie má ambíciu pomôcť obyvateľom, študentom, ako aj cestujúcim regionálnej a medzinárodnej autobusovej dopravy lepšie dosiahnuť súčasné aj budúce cieľové miesta v hlavnom meste.

„Veľkokapacitné parkovacie domy, napojené na konečné zastávky lanovky potenciálne integrovanú do systému verejnej hromadnej dopravy, majú možnosť efektívne odľahčiť križovatky a miestne komunikácie. V rámci predbežných rokovaní sme sa na všetkých úrovniach stretli s porozumením a pozitívnymi reakciami. Tieto riešenia nemajú ambíciu vyriešiť nosnú kostru dopravy v meste, vedia však jednoznačne pomôcť na lokálnej úrovni.“ vysvetľuje Rác.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Do zóny Nové Nivy v Bratislave pribudne projekt z dielne svetových architektov

Viac k témam: HB Reavis, Mlynské nivy
Zdroj: Webnoviny.sk – Do zóny Nové Nivy v Bratislave pribudne projekt z dielne svetových architektov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda má záujem postaviť novú väznicu neďaleko Rimavskej Soboty, podľa Suska môže slúžiť aj na iné účely

rojekt mal pôvodne stáť podľa odhadov zhruba 55 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *