Home / SVET / Nemecko varuje pred čínskou kyberšpionážou, používajú falošné účty na sociálnej sieti LinkedIn

Nemecko varuje pred čínskou kyberšpionážou, používajú falošné účty na sociálnej sieti LinkedIn

BERLÍN 11. decembra (WebNoviny.sk) – Čína používa falošné účty na sociálnej sieti LinkedIn na špehovanie nemeckých úradníkov a politikov. Informoval o tom Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV), podľa ktorého čínska spravodajská služba zacielila na sieti najmenej 10-tisíc Nemcov, aby ich mohla využiť ako informátorov.

Zoznam falošných účtov

Civilná kontrarozviedka na podporu svojich tvrdení zverejnila aj zoznam takýchto falošných účtov, ktoré vznikli za týmto účelom, píše spravodajský portál BBC.

Podľa šéfa BfV Hansa-Georga Maassena tieto účty dokazujú snahu Číny rozvrátiť politiku Nemecka na najvyšších úrovniach. „Toto je rozsiahly pokus o infiltráciu do konkrétnych parlamentov, ministerstiev a vládnych agentúr,“ povedal.

Odporúčame:
Hlavným problémom vytvorenia nemeckej vlády je Seehofer a rodiny utečencov

BfV zverejnil osem najaktívnejších účtov, ktoré majú podľa neho za úlohu propagovať neexistujúcich mladých čínskych profesionálov a údajne nalákať vysokopostavených politikov na to, aby im poskytovali informácie. Kontrarozviedka sa už dotknutým osobám ozvala a požiadala ich, aby tieto účty kontaktovali.

Viacnásobné obvinenia z kyberšpionáže

Čínu už z kyberšpionáže obvinili v minulosti viackrát, no krajina takéto obvinenia poprela. Na nemecké tvrdenia zatiaľ nereagovala.

Vlani kontrarozviedka zaznamenala „agresívnu kyberšpionáž“, do ktorej okrem iného patrili „silnejúce“ pokusy o ovplyvnenie septembrových parlamentných volieb. Podľa BfV bola veľmi aktívna hackerská skupina známa ako Fancy Bear alebo APT28, ktorú údajne riadi Rusko.

Viac k témam: Čína, kontrarozviedka, kyberšpionáž, LinkedIn, Nemecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko varuje pred čínskou kyberšpionážou, používajú falošné účty na sociálnej sieti LinkedIn © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pápež František odmieta alarmistickú propagandu, Európa podľa neho nečelí migračnej kríze a reagovať treba ľudsky

Pápež vyzval krajiny, aby namiesto toho reagovali dobročinnosťou a aby migranti mali legálne cesty k získaniu občianstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *