streda , 28 júla 2021
Home / EKONOMIKA / Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur

Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Pokuty v celkovej výške vyše 431-tisíc eur uložil trom podnikateľom za uzatvorenie kartelovej dohody Protimonopolný úrad SR (PÚ SR).

Víťaz bol už vybratý

Úrad v jednom prípade uložil zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti konečného rozhodnutia. Informovala o tom hovorkyňa PÚ SR Adriana Oľšavská, podľa ktorej predmetom kartelovej dohody bola koordinácia postupu podnikateľov pôsobiacich v oblasti realizácie dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia pre podniky poľnohospodárskej prvovýroby.

Podnikatelia protiprávne konali pri podávaní ponúk v piatich verejných obstarávaniach vyhlásených v júni 2014. Ich koordinácia spočívala v procese prípravy a realizácie verejných obstarávaní, postupu pri vypracovaní a predložení ponúk s cieľom umožniť víťazstvo vopred určenému uchádzačovi.

Podnikatelia môžu podať rozklad

V predmetnom konaní úrad na žiadosť jedného z účastníkov konania pristúpil k uplatneniu programu zhovievavosti a k využitiu inštitútu urovnania a na základe toho mu pokutu znížil. Voči jednému účastníkovi konania úrad konanie zastavil, keďže dospel k záveru, že posudzovanie jeho konania nespadá do kompetencie úradu.

“Rozhodnutie úradu ešte nenadobudlo právoplatnosť, keďže účastníci konania môžu podať rozklad v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia. O začatí správneho konania v danej veci úrad informoval verejnosť už v roku 2019,” dodala Adriana Oľšavská.

Viac k témam: kartelová dohoda, pokuty
Zdroj: Webnoviny.sk – Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo financií navrhuje zaviesť do zákona limit výdavkov subjektov verejnej správy

Pripravovanou novelou zákona sa má premietnuť limit verejných výdavkov do procesu zostavovania a realizácie rozpočtu verejnej správy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *