piatok , 27 novembra 2020
Home / SVET / Dánsky minister poľnohospodárstva, ktorý nariadil utratenie miliónov noriek, rezignoval z funkcie

Dánsky minister poľnohospodárstva, ktorý nariadil utratenie miliónov noriek, rezignoval z funkcie

18.11.2020 (Webnoviny.sk) – Dánsky minister poľnohospodárstva Mogens Jensen v stredu odstúpil zo svojej funkcie, pričom priznal plnú zodpovednosť za nariadenie vlády o utratení všetkých noriek na farmách bez toho, aby to najprv zastrešila potrebná legislatíva.

“Dnes som informoval premiérku, že chcem rezignovať z vlády,” vyjadril sa 57-ročný politik pre vysielateľa DR a zároveň sa ospravedlnil.

Zmutovaný koronavírus na farmách

Utratenie zhruba 15 miliónov noriek nariadila vláda po tom, čo sa u nich na niektorých farmách objavil zmutovaný koronavírus, ktorým sa nakazili aj ľudia. Hoci neexistujú dôkazy o tom, že by bol nebezpečnejší, vláda z bezpečnostných dôvodov rýchlo zakročila.

Minulý mesiac začalo zabíjanie nakazených zvierat, no nariadenie prikazovalo utratiť aj zdravé jedince, aj keď na to vláda nemala právny základ.

Niektoré strany stratili dôveru v ministra

Ľavicové strany, ktoré podporujú menšinovú vládu sociálnych demokratov, v stredu uviedli, že už nemajú dôveru v Jensena. Podobné výhrady má aj stredopravá opozícia.

Vláda sa medzičasom usilovala dosiahnuť politický konsenzus a v utorok uviedla, že rozhodnutie o utratení noriek teraz už podporuje parlamentná väčšina.

Masové utratenie môže ukončiť priemysel

Dánske norkové farmy sú najväčším dodávateľom norkovej kožušiny na svete, pričom predstavujú 40 % svetovej produkcie. Väčšinu z toho exportujú do Číny a Hongkongu.

V Dánsku je 1 139 takýchto fariem, ktoré zamestnávajú približne 6 000 ľudí. Chovatelia tvrdia, že masové utratenie ukončí ich priemysel.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, norky
Zdroj: Webnoviny.sk – Dánsky minister poľnohospodárstva, ktorý nariadil utratenie miliónov noriek, rezignoval z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dánsko utratilo pre koronavírus tisícky noriek, niektoré začali vystupovať z plytkých hrobov

Dôvodom je nahromadenie sa plynov v ich telách, ktoré sa následne zväčšujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *