piatok , 27 novembra 2020
Home / SVET / Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života

Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života

16.11.2020 (Webnoviny.sk) – Protesty Bielorusov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a jeho režimu trvajú už 100 dní. Demonštrácie sa v ostatných týždňoch stali každodennou súčasťou života v Bielorusku.

Vypukli po augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Lukašenko. Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu.

V pondelok pochodovali bieloruskou metropolou Minsk aj davy dôchodcov. Približne dve tisícky seniorov niesli v rukách kvety a taktiež červené a biele vlajky, ktoré sa stali symbolom zhromaždení proti Lukašenkovi.

EÚ už uvalila na Lukašenka a niekoľko desiatok predstaviteľov bieloruského režimu sankcie v podobe zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku, a je pripravená uložiť ďalšie.

Od augustových volieb bieloruské úrady zatkli viac ako 17-tisíc ľudí. Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna informovala, že bieloruské orgány zaznamenali viac ako 900 trestných činov v súvislosti so správaním demonštrantov.

Viac k témam: demonštrácie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Protesty proti prezidentovi a jeho režimu v Bielorusku trvajú už 100 dní, stali sa už každodennou súčasťou života © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dánsko utratilo pre koronavírus tisícky noriek, niektoré začali vystupovať z plytkých hrobov

Dôvodom je nahromadenie sa plynov v ich telách, ktoré sa následne zväčšujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *