piatok , 25 júna 2021
Home / Zdravie / Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanie

Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanie

13.11.2020 (Webnoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečné pásiky na bielenie zubov a výrobky na sprchovanie, ktoré môžu byť zameniteľné za ovocné pyré určené pre deti.

Do systému rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ich nahlásil kontrolný orgán v Írsku a v Rakúsku. Informácie poskytla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Hrozí aj vypadávanie zubov

Konkrétne ide o pásiky na bielenie zubov s názvom Whitestrips značky Crest 3D White pôvodom zo Spojených štátov amerických. Výrobca na obale nebol uvedený, no výrobok je predávaný cez internet.

Hlavný hygienik Ján Mikas upozornil, že výrobok obsahuje nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka, a to 7,8 percenta. Vysvetlil, že vysoká koncentrácia peroxidu vodíka môže poškodiť zubnú sklovinu a dokonca viesť aj k vypadávaniu zubov.

Kontrolný orgán v Írsku doplnil, že v prípade tohto výrobku ide o neregistrovaný dovoz z tretej krajiny a nebol určený pre spotrebiteľov v Európskej únii.

Šampón podobný ovocnému pyré

Problémovými sú aj výrobky na sprchovanie s názvom Dush Smoothie Cremedusche značky Waltz 7 pôvodom z Rakúska od výrobcu Waltz Seven GmbH.

Ako upozornil hygienik, tieto kozmetické výrobky možno ľahko zameniť s potravinou kvôli spôsobu, akým sú prezentované. Zdôvodnil, že najmä ich tvar, vôňa, farba, vzhľad, stlačiteľný obal či veľkosť pripomína ovocné pyré určené primárne pre deti. Dodal, že výrobok nemá bezpečnostný uzáver a odskrutkovaním viečka sa môže naraz uvoľniť veľké množstvo výrobku.

Viac k témam: nebezpečné výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Hygienici varujú pred nebezpečnými bieliacimi pásikmi, zuby si môžete poškodiť a hrozí aj vypadávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

TVRDÝ LOCDOWN do konca MARCA 2021 je vysoko pravdepodobný. Aký bude ŽIVOT ďalej ?

Predĺženie lockdownov v celej Európe je vysoko pravdepodobné. Odporúča to aj Európske centrum pre prevenciu a kontrolu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *