pondelok , 18 januára 2021
Home / EKONOMIKA / Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu

Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu

2.11.2020 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) poslala Slovensku, Chorvátsku a Litve odôvodnené stanoviská a Bulharsku formálnu výzvu pre ich vnútroštátne predpisy, ktoré porušujú predpisy Európskej únie (EÚ) o balíku cestovných služieb. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK v SR.

Cestujúci majú právo na vrátenie peňazí

Smernica o balíku cestovných služieb EÚ stanovuje, že cestujúci majú právo na vrátenie peňazí.

Počas pandémie ochorenia COVID-19 však niektoré členské štáty prijali vnútroštátne pravidlá, ktoré cestovným agentúram povoľujú kompenzáciu vo forme poukazov slúžiacich namiesto vrátenia cestovných nákladov za zrušené cesty. Takéto pravidlá však porušujú spomínanú smernicu a oslabujú práva spotrebiteľov.

K zmene právnych predpisov nedošlo

Chorvátsko, Litva a Slovensko aj napriek výzve nezmenili svoje právne predpisy, v dôsledku čoho EK postúpila do ďalšej fázy, ktorou je odôvodnené stanovisko.

Teraz majú dva mesiace na odpoveď a prijatie potrebných opatrení na riešenie nedostatkov, ktoré zistila EK. Ak sa tak nestane, EK môže rozhodnúť o postúpení prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

Viac k témam: cestovné kancelárie, Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko a ďalšie štáty porušili predpisy únie o balíku cestovných služieb, EK im dáva čas na nápravu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počet konkurzov na Slovensku minulý rok klesol, pribudli však reštrukturalizácie

Počet povolených reštrukturalizácií medziročne vzrástol o takmer 70 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *