sobota , 28 novembra 2020
Home / SLOVENSKO / Podporte začlenenie Taiwanu do globálnej siete verejného zdravotníctva po pandémii COVIDu-19

Podporte začlenenie Taiwanu do globálnej siete verejného zdravotníctva po pandémii COVIDu-19

29.10.2020 (Webnoviny.sk) – Dr. Chen Shih-chung, minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, Čínska republika (Taiwan).

Od začiatku pandémie COVID-19 sa na celom svete vyskytlo viac ako 40 miliónov prípadov a viac ako milión úmrtí. Vírus mal obrovský vplyv na globálnu politiku, zamestnanosť, ekonomiku, obchod a finančné systémy a významne ovplyvnil globálne úsilie o dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN (UN SDGs).

Vďaka spoločnému úsiliu všetkých svojich obyvateľov Taiwan reagoval na hrozby, ktoré predstavuje táto pandémia, prostredníctvom štyroch princípov: obozretné konanie, rýchla reakcia, predbežné nasadenie a otvorenosť a transparentnosť. Vďaka prijímaniu takých stratégií ako je nastavenie špecializovaných systémov velenia, implementácia dôkladných opatrení na kontrolu hraníc, výroba a distribúcia potrebných dodávok zdravotníckych materiálov, zavedenie domácej karantény a izolačných opatrení a súvisiace opatrovateľské služby, uplatňovanie systémov IT, zverejnenie transparentných informácií a vykonanie presného skríningu a testovania sme mali to šťastie, že sme vírus dostali pod kontrolu. K 7. októbru mal Taiwan iba 523 potvrdených prípadov a sedem úmrtí. Počas celej doby život a práca pre väčšinu ľudí pokračovali rovnako normálne.

Globálne prepuknutie COVIDu-19 svetu pripomenulo, že infekčné choroby nepoznajú hranice a nediskriminujú podľa politických, etnických, náboženských alebo kultúrnych kritérií. Národy by mali spolupracovať pri riešení hrozby nových chorôb. Z tohto dôvodu, akonáhle Taiwan stabilizoval šírenie vírusu a zabezpečil dostatočný prístup ľudí k zdravotníckemu materiálu, začali sme zdieľať svoje skúsenosti a vymieňať si informácie o zastavení šírenia COVIDu-19 so svetovými odborníkmi a akademikmi v oblasti verejného zdravia a to prostredníctvom fór zaoberajúcimi sa COVIDom-19, stretnutí na vysokej úrovni o zdraví a ekonomike APECu ( Ázijsko-pacifická hospodárska spolupráca), rámca odbornej prípravy v oblasti globálnej spolupráce a ďalších virtuálnych bilaterálnych stretnutí. K júnu 2020 usporiadal Taiwan takmer 80 online konferencií, na ktorých sa podelil o taiwanský model s odborníkmi z jednotlivých vlád, nemocníc, univerzít a think-tankov v 32 krajinách.

Taiwanské dary zdravotníckeho vybavenia a antipandemického materiálu krajinám v núdzi naďalej pokračujú. Do júna sme darovali 51 miliónov chirurgických rúšok, 1,16 milióna respirátorov N95, 600 000 izolačných plášťov a 35 000 bezdotykových teplomerov do viac ako 80 krajín.

S cieľom zabezpečiť prístup k vakcínam sa Taiwan pripojil k programu COVAX (The COVID-19 Vaccines Global Access Facility), ktorý je pod spoločným vedením Globálnej aliancie pre vakcíny a očkovanie (GAVI), Koalície pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie (CEPI) a Svetovej zdravotníckej organizácie.  Naša vláda zároveň aktívne pomáha domácim výrobcom v nádeji, že urýchli vývoj a výrobu úspešných vakcín, čo najskôr ich uvedie na trh a tak ukončí túto pandémiu.

S cieľom pripraviť sa na možnú ďalšiu vlnu pandémie a na blížiace sa chrípkové obdobie sa Taiwan drží svojich stratégií akými sú vyzývanie občanov, aby nosili rúška a udržiavali sociálny odstup, či posilňovanie hraničných karanténnych opatrení, komunitnej prevencie a lekárskej pripravenosti. Okrem toho aktívne spolupracuje s domácimi a medzinárodnými partnermi pri získavaní vakcín a vývoji optimálnej liečby a presných diagnostických nástrojov, a týmto spoločne chráni globálnu bezpečnosť verejného zdravia.

Pandémia COVID-19 potvrdila, že Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou globálnej siete verejného zdravia a že taiwanský model môže pomôcť iným krajinám v boji proti pandémii. WHO potrebuje Taiwan na lepšie zotavenie. Preto žiadame WHO a súvisiace strany, aby uznali dlhoročné príspevky Taiwanu ku globálnemu verejnému zdraviu, prevencii chorôb a k ľudskému právu na zdravie a aby dôrazne podporili začlenenie Taiwanu do WHO. Komplexná účasť Taiwanu na stretnutiach, mechanizmoch a činnostiach WHO by nám umožnila pracovať so zvyškom sveta pri realizácii základného práva človeka na zdravie, ako je stanovené v ústave WHO a vízie nevynechať nikoho v plnení cieľov OSN pre trvalo udržateľný rozvoj.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Taipei Representative Office, Taiwan
Zdroj: Webnoviny.sk – Podporte začlenenie Taiwanu do globálnej siete verejného zdravotníctva po pandémii COVIDu-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Lámete si hlavu nad vianočným darčekom pre muža? Máme originálne riešenie

Každoročne rozmýšľate, čím potešíte svojich blízkych, ale vám už pomaly dochádzajú nápady? Stavíte na overenú (ne)chcenú klasiku – kozmetiku, pyžamo, ponožky, alebo vyskúšate niečo nové a nápadité?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *