piatok , 25 júna 2021
Home / SVET / Lukašenko sa snaží zastrašiť demonštrantov, políciu vyzval na zásah voči študentom i robotníkom

Lukašenko sa snaží zastrašiť demonštrantov, políciu vyzval na zásah voči študentom i robotníkom

28.10.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa snaží zahnať protesty proti jeho augustovému znovuzvoleniu.

V utorok vyzval úrady, aby zakročili proti všetkým robotníkom a študentom, ktorí sa zúčastňujú na demonštráciách organizovaných opozíciou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Každý si musí zvoliť cestu

Tamojší univerzitní študenti opustili prednáškové miestnosti, aby pochodovali na zhromaždeniach. Podobný krok urobili aj mnohí zamestnanci fabrík, ktorí v pondelok vstúpili do štrajku. Lukašenko nereaguje na výzvu volebnej vyzývateľky Svetlany Cichanovskej, aby odstúpil, a poznamenal, že “tí, ktorí vyšli na nepovolené zhromaždenia v rozpore so zákonom, by mali byť zbavení práva byť študentom”.

“Nebudeme nikoho presviedčať: ani pracujúcich, ani študentov, ani lekárov, učiteľov či úradníkov… Teraz nastáva okamih, keď by si mal každý zvoliť cestu, po ktorej chce ďalej ísť,” skonštatoval 66-ročný prezident, ktorý v Bielorusku vládne od roku 1994.

Prezident nesplnil ultimátum

Opozičná líderka Svetlana Cichanovská, ktorá je v exile v Litve, v nedeľu zopakovala, že v pondelok sa začne celoštátny štrajk, ak Lukašenko neoznámi rezignáciu, neprepustí politických väzňov a nezastaví zásahy proti demonštrantom. Na splnenie “ultimáta ľudu” mali úrady podľa nej čas do nedele 23:59.

Protesty v Bielorusku trvajú denne od 9. augusta, keď v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal Lukašenko 80 percent hlasov. Mnohí však voľby považujú za zmanipulované, pričom na stranu nespokojných Bielorusov sa pridali aj Európska únia a Spojené štáty americké.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenko sa snaží zastrašiť demonštrantov, políciu vyzval na zásah voči študentom i robotníkom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej, kandidoval proti Lukašenkovi

Siarhej Cichanovský čelí odňatiu slobody do 15 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *